Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP

Tajná služba vyvíjí počítač schopný prolomit všechny kódy na světě

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) vyvíjí moderní počítač, který bude schopen prolomit téměř jakýkoli druh šifrování, jímž se ochraňují bankovní, lékařské, obchodní a vládní údaje ve světě. S odvoláním na dokumenty, které poskytl bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, to uvedl portál deníku The Washington Post.

Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP
Tajná služba vyvíjí počítač schopný prolomit všechny kódy na světě

Projekt vytvoření kvantového počítače, mnohem rychlejšího, než jsou klasická PC, je součástí tajného výzkumného programu v hodnotě 79,7 miliónu dolarů (1,6 miliardy korun). Většina výzkumu se podle listu uskutečňuje v laboratoři ve městě College Park v Georgii.

Procesor nového počítače má využívat takzvaný tunelový jev, který umožní vyřešit některé typy matematických dotazů ve zlomcích sekundy. Procesor má dokázat najednou prověřit všechna možná řešení a následně vybrat to nejlepší. Má nabídnout nejméně 3600krát vyšší výpočetní rychlost než běžné počítače. Podobné počítače se vyvíjejí i v civilním sektoru.

Civilní odborníci se domnívají, že NSA není ve vývoji dál než vědecká obec ve světě a že k sestavení kvantového počítače není blízko. "Zdá se málo pravděpodobné, aby NSA měla náskok před civilním sektorem, aniž by o tom vědecká obec věděla," citoval The Washington Post Scotta Aaronsona z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Američan Edward Snowden předal v posledních měsících médiím tajné informace, především o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost sleduje elektronickou a telefonickou komunikaci osob a státníků po celém světě. Před americkými úřady se Snowden nyní ukrývá v Rusku, které mu udělilo dočasný azyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků