Nikon D5 si odbyl premiéru už na veletrhu CES, který se konal v lednu v americkém Las Vegas. Jak Novinky.cz informovaly již dříve, má vlajková loď Nikonu hned několik předností – jednou z nejvýraznějších je obrovský rozsah citlivosti, díky kterému dokáže fotoaparát udělat z noci den. [celá zpráva]

Nikon D5

Nikon D5

FOTO: archív výrobce

Už při představení „dé pětky“ se v kuloárech šeptalo o tom, že nový top model chystá také Canon. A to se v noci na úterý potvrdilo. Oficiálně byl odhalen model EOS 1D X Mark II.

Vzhledem se novinka od Canonu velmi podobá svému předchůdci, drtivá většina vylepšení se udála uvnitř. O zpracování obrazu se stará CMOS snímač s rozlišením 20,2 Mpx, který nabízí ve speciálním režimu citlivost až ISO 409 600.

Canon EOS 1D X Mark II

Canon EOS 1D X Mark II

FOTO: archív výrobce

Aby stroj stačil i těm nejnáročnějším fotografům, je vybaven hned dvěma obrazovými procesory DIGIC 6+. Díky nim je možné fotografovat rychlostí až 14 snímků za sekundu, a to platí pro formáty JPEG i RAW. V případě uzamčeného ostření je možné dosáhnout rychlosti dokonce až 16 snímků za sekundu.

Taková rychlost je ale logicky k dispozici jen s těmi nejrychlejšími paměťovými kartami na trhu. Jak se na prémiovou vlajkovou loď sluší a patří, k dispozici jsou hned dva sloty pro karty – jeden pracuje se standardem CFast card a druhý s pomalejšími CF kartami.

Canon EOS 1D X Mark II

Canon EOS 1D X Mark II

FOTO: archív výrobce

Canon EOS 1D X Mark II využívá při ostření celkem 61 ostřících bodů, přičemž 41 z nich je křížových. Fotografie se zobrazují na 3,2palcovém displeji, který má rozlišení 1,62 miliónu bodů.

S novinkou je samozřejmě možné natáčet také videa, a to ve 4K rozlišení a až při 60 snímcích za sekundu. Samozřejmě jsou ale opět potřeba rychlé paměťové karty. Ve standardu Full HD je možné využít režim snímkování 120 snímků za sekundu.

Případní zájemci o novinku od Canonu budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Model EOS 1D X Mark II se začne prodávat v květnu za 165 tisíc korun. To je zhruba stejná suma, za kterou se bude nabízet také zmiňovaný Nikon D5.