Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl podle listu Die Welt velmi pyšný, když před třemi lety prezentoval první tablet Samjiyon vyrobený ve své zemi. O rok později přišel nástupnický model Ryonghung, o němž nyní odborníci zjistili, že obsahuje paměťový čip značky SK Hynix z Jižní Koreje.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Pchjongjang dovezl z Číny celou základní desku,“ vysvětlil expert Kim Heung-kwang, jenž před jedenácti lety uprchl z KLDR. „Tak se tam dostaly i čipy,“ dodal s tím, že ač se tablet prezentuje jako vyrobený v Severní Koreji, skládá se ve skutečnosti „ze sta procent“ z čínských komponentů, včetně šroubků a matiček. Měl tím na mysli i jihokorejské čipy integrované do základní desky.

Jediné, co prý je na produktu skutečně severokorejské, je tak obsah, tedy software, který ovšem běžným zákazníkům v KLDR neskýtá možnost připojení k internetu.