Na kampani se podílí několik velkých společností, jako je například Microsoft nebo Samsung, stejně tak ale i britská veřejnoprávní televizní stanice BBC.

Počítač zadarmo mají šanci získat studenti ve věku okolo 11 let, kteří mají chuť se naučit programovat. Jde o jednoduché PC, nazvané Micro Bit, které se zaměřuje výhradně jen na zadávání kódu. S ohledem na jeho výkon na něm není možné provozovat náročnější aplikace.

V podstatě jde o malou modrozelenou destičku s plošnými spoji, na níž je integrovaný procesor i operační paměť. Jednotlivé součástky nejsou o moc větší než lidská ruka, přesto funguje více než dobře. Je to v podstatě zjednodušená verze populárního počítače Raspberry Pi. [celá zpráva]

Počítač Raspberry Pi

Počítač Raspberry Pi

FOTO: zgl, Novinky

Tento počítačový systém může být naprogramován pro odesílání jednoduchých zpráv nebo animací, stejně tak z něj ale může vzniknout základ nositelné elektroniky. „Je to vlastně taková stavebnice, fantazii se meze nekladou,“ prohlásil Howard Baker, který se o nový vzdělávací projekt v BBC staral.

Sám ale upozorňuje, že plnohodnotné počítače v domácnostech Micro Bit nenahradí. „Jde spíše o odrazový můstek, který má za úkol přiblížit dětem možnosti programování a přivést je k sofistikovanějším systémům,“ podotkl Baker s tím, že akce je zaměřená výhradně na britské děti.

Počítačová skládačka za 2000 Kč

Snahy vzbudit zájem dětí o programování se objevují pravidelně. Před dvěma lety například spatřila světlo světa počítačová skládačka Kano. Ta obsahuje jednak samotný počítač Raspberry Pi a jednak všechny potřebné kabely, napájecí adaptér, wi-fi přijímač do USB portu a v neposlední řadě i počítačovou skříň.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Sestavit skládačku Kano zvládne i počítačový analfabet

V balíčku nechybí ani praktická klávesnice, kterou místo počítačové myši doplňuje prostorný touchpad. Podobným je v dnešní době vybavena i většina notebooků. Třešničkou na dortu je pak operační systém Kano postavený na Linuxu, díky kterému by se měl prakticky kdokoliv snadno naučit programovat.

O počítačovou skládačku Kano, která se nabízela v přepočtu za 2000 Kč, projevili okamžitě zájem tisíce lidí.

Video

Herní titul Minecraft spuštěný v systému Kano