Zní to jak scéna z nějakého sci-fi filmu. Přijdete k počítači, kamerový systém naskenuje vaší duhovku a vy můžete začít pracovat. Jenže to, co nám ještě před pár lety servírovali tvůrci hollywoodských trháků, je nyní realitou.

Myris je prvním zařízením pro skenovaní oční duhovky, které je určené domácím uživatelům. Dokáže zabezpečit nejen data na pevném disku, ale zároveň také automaticky vyplňovat formuláře na internetových stránkách, alespoň tedy co se přihlašovacích údajů týká.

Unikátní kamera se snaží odsunout hesla na druhou kolej

Unikátní kamera se snaží odsunout hesla na druhou kolej.

FOTO: mif, Novinky

Instalaci zařízení zvládne i naprostý počítačový analfabet. V podstatě stačí jen Myris připojit k USB portu, nainstalovat obslužný software a poté už jen nechat několikrát oskenovat duhovku. Podle získaných dat pak bude novinka zpřístupňovat uložená hesla.

Nebudete hesla tedy muset zadávat, ale zároveň se bez nich zcela neobejdete. Jde v podstatě o ekvivalent k čtečce otisků prstů s integrovaným správcem hesel. Novinka je kompatibilní s operačními systémy Windows 7 a 8, ale také s platformami Mac OS X a Chrome OS.

A cena? Ta zrovna lidová není… Případní zájemci za Myris zaplatí 280 USD, tedy v přepočtu více než 6500 Kč.

Čtěte také další zprávy z CESu 2015:
Toshiba nás oblékne, Panasonic nalíčí
Chytré helmy mají zabránit dopravním nehodám
S tabletem za 700 Kč chtějí udělat díru do světa
K mobilu půjde připojit už i víno