Počítač, který bude jedním ze sta nejvýkonnějších strojů na světě, byl dosud pracovně nazýván Velký cluster. Jeho výroba, instalace a podpora budou bez DPH stát téměř 275 miliónů korun. Do Ostravy bude stroj přivezen v první polovině příštího roku. Jméno vybrala komise z více než 2000 unikátních návrhů. Jeho autorem je Petr Maršálek z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.

„Výběrem jména navazujeme na jméno prvního superpočítače. Chceme tak vyjádřit naši sounáležitost s regionem i jeho průmyslovým odkazem," uvedl rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák.

Dvacetinásobný výkon proti Anselmu

Menší část superpočítače, takzvaný malý cluster pojmenovaný Anselm, už v Ostravě funguje. Jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Hlavní stroj převýší podle Kolárikové tento výkon téměř dvacetinásobně.

Ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič uvedl, že jméno pro hlavní část superpočítače se vybíralo v předstihu, aby mohlo být konfigurováno do jeho systémů. „Malý cluster a velký cluster budou svými jmény kromě ostravských šachet prezentovat i rodinu Rothschieldů – syn Anselm a otec Salomon," uvedl Palkovič.

Celý projekt superpočítačového centra, které se nachází v areálu VŠB-TUO, má hodnotu více než dvou miliard korun. Většina je hrazena z evropských dotací.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Superpočítač Jaguar

Nejvýkonnější superpočítače na světě zabírají klidně i celé budovy.

FOTO: Novinky

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.