Ještě pár hodin před samotnou tiskovkou se spekulovalo o tom, že americký softwarový gigant se vydá stejnou cestou jako Apple v roce 2012 – svůj počítačový tablet zmenší, aby vyhovoval i zákazníkům kladoucím velký důraz na mobilitu. [celá zpráva]

Šéf tabletové divize Microsoftu Panos Panay ukazuje nový Surface Pro 3

Šéf tabletové divize Microsoftu Panos Panay ukazuje nový Surface Pro 3

FOTO: Mark Lennihan, ČTK/AP

Opak se ale ukázal pravdou. Místo toho Microsoft svůj tablet ještě více zvětšil. Místo úhlopříčky 10,6 palce tak má třetí generace rovných 12 palců, a to při rozlišení 2160 x 1440 obrazových bodů. Tím se přístroj daleko více přibližuje klasickým notebookům, přesněji ultrabookům, u nichž jsou aktuálně nejrozšířenější 13palcové monitory.

Lehčí a výkonnější

I přes nárůst rozměrů je novinka lehčí, hmotnost klesla o sto gramů na 800 g. Zástupci amerického softwarového gigantu se nezapomněli pochlubit, že tloušťka tabletu prošla také dietou. „Je to nejtenčí počítač s procesorem Intel Core, jaký byl kdy vyroben,“ uvedl na tiskovce šéf tabletové divize Microsoftu Panos Panay. Tloušťka tabletu činí 9,1 mm.

Tloušťka tabletu činí 9,1 mm.

Tloušťka tabletu činí 9,1 mm.

FOTO: Brendan Mcdermid, Reuters

Zahanbit se přístroj nedá ani v otázce výkonu. Stejně jako většina ultrabooků se novinka bude nabízet se základními procesory Core i3 i výkonnými čipy Core i7. V portfoliu nebude samozřejmě chybět ani zlatá střední cesta – Core i5. Na výběr budou modely s 4 a 8 GB operační pamětí.

Zvolit si případní zájemci budou moci také kapacitu úložného prostoru, k dispozici bude až 512GB disk. Všechny modely, včetně základního 64GB, nabídnou navíc slot na paměťové karty, který kapacitu rozšíří až o dalších 64 GB.

Dlouhá výdrž, klávesnice pro pohodlné psaní

Surface Pro 3 pracuje pod operačním systémem Windows 8.1. S ultrabooky se třetí generace tabletu od amerického softwarového gigantu může měřit také v otázce výdrže – bez elektrické zásuvky se obejde klidně i devět hodin, tedy celý pracovní den.

Microsoft Surface Pro 3

Microsoft Surface Pro 3 s odnímatelnou klávesnicí

FOTO: archív výrobce

Tablet bude dodáván také se speciálním krytem, který po nacvaknutí slouží jako klávesnice, stejně jako tomu bylo i u předchozích modelů. Novinka je ale pro práci vhodnější, neboť díky většímu displeji je větší i samotná klávesnice, a tudíž se na ní píše o poznání lépe.

Třetí generace tabletu od Microsoftu se bude prodávat od 799 USD (16 000 Kč), za nejvybavenější verzi pak zájemci zaplatí 1949 USD (39 000 Kč). Zda bude k dostání i v České republice, zástupci firmy zatím nepotvrdili, předchozí dvě generace se však na tuzemském trhu oficiálně nenabízí.

Microsoft Surface Pro 2

Microsoft Surface Pro 2

FOTO: Reuters