Nový počítač Dell Ophelia není o moc větší než obyčejný flash disk. I přes drobné rozměry mu ale nechybí vestavěný WiFi či Bluetooth adaptér, či možnost připojení klávesnice, myši i monitoru.

Novinku je možné využívat ve dvou režimech. Díky operačnímu systému Android je možné brouzdat na webu, připojovat se k sociálním sítím i přehrávat multimédia. Dell počítá i s nasazením ve firemním prostředí.

„Novinka bude pracovat i v cloudu. To znamená, že na jediném serveru bude moci běžet klidně několik virtuálních počítačů a zaměstnanci se k nim budou moci připojit z kanceláře i domova pouze prostřednictvím Ophelie,“ uvedla Allison Dariová ze společnosti Dell.

O úspěchu rozhodne cena

Firmy tak budou podle ní moci výrazně ušetřit při nákupu počítačů, protože Dell Ophelia bude výrazně levnější. Za jakou cenu se bude novinka prodávat, ale neprozradila. Dostupná by měla být v první polovině letošního roku.

Právě cena rozhodne o úspěchu novinky. Podobné zařízení nazývané MiniPC MK802 totiž již od loňského roku prodává společnost RikoMagic. Pořídit jej je možné za 1900 Kč. [celá zpráva]

MiniPC MK802

MiniPC MK802

FOTO: RikoMagic

Srdcem miniaturního PC je jednojádrový procesor Cortex-A8 taktovaný na 1,5 GHz, kterým jsou vybaveny i některé chytré telefony a počítačové tablety. Výkon tedy není nijak oslnivý, na druhou stranu pro základní multimediální využití jistě stačí.

K dispozici je 512 MB operační paměti a 4GB úložný prostor, který je navíc možné rozšířit díky paměťovým kartám typu microSD. Nechybí ani podpora bezdrátového standardu WiFi pro připojení k internetu. Novinku pohání operační systém Android.

MiniPC MK802 je vybaven HDMI výstupem a klasickým USB konektorem. Problém tak nebude připojit jej prakticky ke všem novým monitorům a dokonce i televizorům, u kterých může fungovat jako levné multimediální centrum. Podporováno je i Full HD rozlišení.