Základní verze Surfacu postavená na procesoru Nvidia T30, která má k dispozici 2 GB operační paměti a 32GB úložný prostor, byla vyprodána za pouhých 24 hodin. Čekací doba na novinku se prodloužila z původního týdne až na tři. Zbylé dvě varianty jsou také vyprodané, Microsoft však tvrdí, že je zvládne zájemcům doručit do dvou týdnů.

Nabídka tabletu Surface v internetovém obchodu společnosti Microsoft

Nabídka tabletu Surface v internetovém obchodu společnosti Microsoft

FOTO: Microsoft

„Surface je nyní v rámci předobjednávky dostupný na vybraných trzích po celém světě – v Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Anglii a USA. Bez ohledu na on-line dostupnost bude možné všechny tři modely zakoupit od pátku 26. října v oficiálních obchodech Microsoft Store v USA a Kanadě,“ stojí v oficiálním prohlášení Microsoftu.

Jedním z důvodů, proč je o novinku takový zájem, je nejspíše také její cena. Základní model totiž stojí 499 USD (9500 Kč). iPad 2 s kapacitou 32 GB se přitom podle nákupního rádce Zboží.cz v Česku prodává nejlevněji za 12 000 Kč, nejnovější třetí generace jablečného tabletu se srovnatelnou pamětí pak vyjde ještě o tisícovku dráž.

Microsoft Surface

Microsoft Surface

FOTO: Microsoft

Za 100 USD (1900 Kč) je možné k tabletu od Microsoftu přikoupit speciální kryt, který po jednoduchém nacvaknutí bude sloužit jako klávesnice. Nejvyšší verze novinky je již dodávána s tímto krytem a navíc má 64GB paměť. Tu si Microsoft cení na 699 USD (13 300 Kč).

Je možné, že společnost Microsoft o cenovou výhodu velmi rychle přijde. Už tento týden totiž plánuje podle neoficiálních informací společnost Apple uvést do prodeje levnější a menší verzi iPadu. Její cena by se měla pohybovat mezi pěti a šesti tisíci korun. [celá zpráva]

iPad 3

Apple iPad

FOTO: Reuters

Konkurence má z novinky obavy

Surface je prvním počítačovým tabletem společnosti Microsoft. Až doposud se totiž americký počítačový gigant snažil svůj operační systém Windows na trhu prosadit díky partnerským výrobcům. Příchodu novinky se tak logicky tyto společnosti obávají.

„Snaží se zabít celý ekosystém… Mají tolik peněz… Mohou nás zabít všechny,“ neskrýval své obavy šéf společnosti Acer J.T. Wang. „Možná si myslí, že je třeba agresivně se postavit Applu a nespoléhat na značky, jako je Acer,“ konstatoval.

Proti chystanému tabletu Surface se šéf Aceru ohradil už na začátku srpna: „V Microsoftu by se měli zamyslet. Bude vytvářet obrovsky negativní dopad na celý ekosystém a další výrobci na to mohou zareagovat negativně.“

Tím jasně naznačil, že velcí výrobci by se mohli odklonit od symbiózy s Microsoftem a ve svých zařízeních by mohli začít nabízet konkurenční platformy. Podle Wanga by se měl americký počítačový gigant „věnovat vývoji softwaru a výrobu hardwaru přenechat zkušenějším výrobcům“. [celá zpráva]