„Globální prodeje ultrabooků zaostávají za očekáváním v roce 2012,“ uvedl hlavní analytik iSuppli Craig Stice s tím, že podle původních odhadů se letos mělo prodat na 22 miliónů těchto přenosných počítačů. Podle analýzy iSuppli ale zákazníci na celém světě letos koupí maximálně 10,3 miliónu ultrabooků.

Ultrabookům tak v prodejnosti nepomohlo ani rozšíření nabídky jednotlivých modelů, ani výrazné snížení cen. Zatímco na konci loňského roku se nejlevnější přístroje prodávaly za 20 000 korun, nyní je to o pět tisíc méně.

Acer Aspire TimeLine M3

Acer Aspire TimeLine M3

FOTO: Acer

Aktuálně nejlevnějším modelem na trhu je Acer Aspire TimeLine M3, první ultrabook s 15palcovým displejem. Podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, jej je možné zakoupit od 14 870 do 15 795 Kč.

Ultrabooky se snaží spojit všechny klady netbooků i notebooků do jediného přístroje. Mají kompaktní rozměry i dlouhou výdrž baterie a přitom nabídnou vysoký výkon, který řadě uživatelů u netbooků chyběl. Zároveň mají zabudované speciální funkce, které chrání data při ztrátě nebo při odcizení ultrabooku.