„Venku je zatím na 20 000 počítačů, několik set tisíc zakázek stále čeká na vyřízení,“ uvedla členka nadace Raspberry Pi Liz Uptonová s tím, že nejvíce přístrojů zatím bylo majitelům doručeno v Americe a Evropě. Jedny z prvních objednávek v rámci zahraničních e-shopů dokonce již byly vyřízeny i pro Českou republiku. V tuzemských obchodech se však novinka zatím neprodává.

Od konce února tak zvládli prodejci vyřídit jen šest procent objednávek. Podle ohlasů některých majitelů trvá doručení počítače Raspberry Pi klidně i několik měsíců. Zda by se jeho dostupnost měla v dohledné době zlepšit, zatím Uptonová neprozradila.

Počítač Raspberry Pi

Počítač Raspberry Pi

FOTO: Raspberry Pi

Srdcem počítače Raspberry Pi je procesor ARM1176JZFS o frekvenci 700 MHz, jehož různé verze jsou běžně používány v chytrých mobilních telefonech současnosti. Ke grafickému zobrazení je určen čip s architekturou ARM, který podporuje standard OpenGL ES 2.0. Ten prý dokáže přehrávat video ve formátu až 1080p.

K procesoru je v levnější i dražší modelové verzi připojena 256MB operační paměť SDRAM. Jako pevný disk poslouží paměťová SD karta, pro kterou je na druhé straně zařízení slot. Rozměry přístroje jsou 85,60 x 53,98 x 17 mm a hmotnost 45 gramů (bez počítačové skříně, ta totiž není součástí balení).

K připojení klávesnice či myši poslouží USB hub. Připojit je možné i externí USB pevný disk. I tak je ale nutné, aby zařízení pro start obsahovalo SD kartu. V rozšířené dražší verzi by pak měly být dostupné přímo dva USB porty či síťový ethernet s rychlostí 100 Mbit/s. Podpora WiFi je možná taktéž přes USB modul.