Sestavu Lenovo IdeaCentre Q180 nabízí podle informací tuzemského srovnávače cen Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, bezmála dvacet prodejců. Nejlevněji je možné novinku sehnat za 7 499 korun. Někteří prodejci ji ale nabízí i za více než osm tisíc korun.

Nejmenší sestava od Lenova má rozměry 155 x 192 x 22 milimetrů. Spadá do kategorie takzvaných nettopů. Tyto počítače jsou menší a levnější než běžné osobní počítače a přitom nabídnou podobný výkon jako jejich větší bratříčci. Jejich další výhodou je také nízká spotřeba elektrické energie ve srovnání s většími konkurenty. [celá zpráva]

Srdcem sestavy Lenovo IdeaCentre Q180 je procesor Intel Atom D2700, který je taktován na frekvenci 2,13 GHz. K dispozici má sestava také 2 GB operační paměti typu DDR3. Novinka je dodávána s 500GB pevným diskem. V prodeji by se měla ale také objevit verze s moderní 128GB SSD jednotkou, která bude tišší a výrazně rychlejší.

Zatímco většina nettopů je vybavena pouze integrovaným grafickým čipem, společnost Lenovo se rozhodla u modelu IdeaCentre Q180 vydat jiným směrem. Její sestava je vybavena samostatnou grafickou kartou AMD Radeon HD 6450, která má k dispozici 512MB paměť.

Tato grafika nepatří k nejvýkonnějším modelům na trhu, nicméně vyšší výkon než integrované čipy nabídne. A navíc zbytečně nebude ubírat kapacitu operační paměti. Podle propagačních materiálů společnosti Lenovo má nabídnout dostatečný výkon i pro sledování 3D videa na televizorech s vysokým rozlišením, či pro hraní akčních her. Novější tituly ale nejspíše budou plynule fungovat jen při nastavení nižšího rozlišení a minimálních detailů.

Kompaktním rozměrům musela v sestavě ustoupit optická mechanika. Tu je naštěstí možné připojit externě pomocí USB portu. Blu-ray mechaniku se stejným designem, jako má IdeaCentre Q180 nabízí za příplatek přímo společnost Lenovo. Mechaniku i sestavu lze vložit do stojánku, který je součástí balení, díky čemuž tato sada vypadá jako jedno zařízení.

Monitor nebo televizor se k sestavě připojují prostřednictvím konektorů D-Sub a HDMI. K internetu se připojíte prostřednictvím rychlého bezdrátového standardu WiFi 802.11n, nebo díky tradičnímu ethernetovému portu. V konektorové výbavě nettopu nechybí ani čtveřice USB portů.