Na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně najdeme nejčastěji již uvedené produkty, které už výrobci jinde představili. Několik výrobků však na letošním ročníku mělo premiéru. Mezi ně se řadí i kompaktní fotoaparát Sony NEX-7.

Pokud se řekne kompakt a myslí se tím fotoaparát, představí si každý jednoduchý a malý fotoaparát za pár tisíc. NEX-7 je sice poměrně jednoduchý a v případě samotného těla malý, ale v obchodech se v listopadu objeví za cenu kolem 20 tisíc korun.

Ke velikostně kompaktnímu fotoaparátu Sony NEX-7 se dají připojit i velké objektivy.

K velikostně kompaktnímu fotoaparátu Sony NEX-7 se dají připojit i velké objektivy.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Jedná se o nejnovější produkt z této oblasti, který společnost Sony před pár dny představila. Jeho výhodou je malá kompaktní velikost s možností nasazení i velkých výměnných objektivů. Navíc integrovaný hledáček má do této chvíle nepoznané možnosti a rozlišení 1024x768 bodů.

Snímané fotografie mohou mít rozlišení až 24 megapixelů. Sony NEX-7 je v současnosti nejmenším bezzrcadlovým fotoaparátem, který umožňuje výměnu objektivů. Bonusem navíc je vyklápěcí displej, který je možno natočit podle potřeby.

Kompaktní Panasonic Lumix GF3

Podobně kompaktní a levnější model najdeme v nabídce společnosti Panasonic. Lumix GF3 byl představen těsně před prázdninami a nyní je již v prodeji v základní verzi se 14mm objektivem za cenu okolo 12 tisíc korun.

Jeho výhodou by měla být hlavně rychlost focení a kvalitní fotky i v automatickém režimu. Stejně jako nový Sony NEX-7 není Lumix GF3 určen pro profesionály, ale spíše pro amatérské fotografy, kteří chtějí dosáhnout kvalitních fotek bez nutnosti velkých nastavení.

Fotoaparát Panasonic Lumix GF3 má bez objektivu velmi kompaktní rozměry.

Fotoaparát Panasonic Lumix GF3 má bez objektivu velmi kompaktní rozměry.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Lumix GF3 snímá fotografie až v rozlišení 12,1Mpix a stejně jako NEX-7 umí nahrávat kvalitní videa ve Full HD rozlišení. I přes důraz na jednoduchost nabízí i pokročilejší nastavení pro ty, kteří už focení trochu rozumí.

Jednoduchost oproti Sony NEX-7 je i v tom, že Lumix GF3 nemá hledáček, který většina amatérských fotografů stejně nepoužívá.

Na obrázcích vidíme hnědou verzi fotoaparátu, která má nádech spíše do vínova. Vyrábí se však také v černé, bílé a červené verzi.