USB 3.0 Media Reader je externí čtečka paměťových karet, která podporuje přenos dat z karet typu CompactFlash, SD, microSD, Memory Stick a jejich odvozených formátů, včetně nejnovějšího SD velkokapacitního formátu SDXC.

Hlavní přednostní novinky je podpora USB 3.0. Tento standard umí přenášet data rychlostí až 5 Gbit za sekundu. V praxi je tak možné data zkopírovat až desetkrát rychleji než se starším USB 2.0. Pro většinu dnešních paměťových karet je ale rychlost čtečky naddimenzovaná a nedokážou její potenciál plně využít.

USB 3.0 dokáže přenášet data na rozdíl od už prastarého USB 2.0 rychlostí ve stovkách MB/s, což je v případě čtečky možno využít zatím pouze u karet typu CompactFlash. Jejich nejrychlejší modely dosahují přenosových rychlostí okolo 100MB/s a používají se hlavně u profesionální záznamové techniky.

Pro přehrávání SD karet však zatím bohatě stačí čtečka s USB 2.0, neboť jejich rychlosti u běžných modelů se ani neblíží 30MB/s, což je přibližný limit přenosu dat u konektoru USB 2.0.

USB 3.0 Media Reader podporuje operační systém Windows 7, Vista a XP s SP3. Záruka je dva roky. Cena novinky se pohybuje okolo 600 Kč.

Nejrychlejší USB 3.0 bude letos na 80 miliónech přístrojů

Výrobci čipových sad základních desek již dnes standardně montují na nové modely rychlé USB 3.0, což zásadně urychluje jeho rozmach. Podle analytické agentury In-Stat by rychlé USB mělo být ještě před začátkem roku 2012 nainstalováno zhruba na 80 miliónech zařízení.

Výrobci počítají, že kromě počítačů a notebooků budou postupně tímto rychlým standardem vybaveny všechny nové externí pevné disky a flashky, ale i videokamery, fotoaparáty, počítačové tablety, kapesní počítače a chytré mobily. [celá zpráva]