Novinka se jmenuje Microsoft Touch Mouse a přináší zcela nový způsob, jak je možné ovládat počítač s operačním systémem Windows 7. Na nové myši nenaleznete žádná tlačítka, ani scrollovací kolečko. Vše se ovládá pouze pomocí dotykové plošky, která je schopná rozeznat i několik dotyků najednou.

Microsoft Touch Mouse

Microsoft Touch Mouse

FOTO: Novinky

Jedním prstem je možné ovládat počítač stejně jako s tradiční myší. Na dotykové plošce je možné klikat, scrollovat, nebo pohybem do stran prohlížet předchozí a následující internetové stránky v prohlížeči.

Pomocí dvou prstů mohou uživatelé přemisťovat, maximalizovat nebo minimalizovat otevřená okna v operačním systému. Kliknutí třemi prsty slouží k orientaci na pracovní ploše – spustí se funkce Instant Viewer nebo se zobrazí plocha.

Pracuje i na skle a koberci

Novinka je vybavena snímacím senzorem BlueTrack. Myši s touto technologií pracují pomocí modré LED diody a čočky se širokým záběrem. Paprsek modré barvy na spodní straně myši je v porovnání s tradičním laserem až čtyřikrát větší.

Technologie BlueTrack vyniká především v situacích, kdy má běžný laserový senzor problém vůbec pracovat, jako je například mramor nebo koberec na podlaze, skleněný stůl, džínové kalhoty, či lesklé dřevo na pracovním stole nebo barovém pultu. Oproti starším technologiím je modrá LED dioda také méně náchylná k usazování nečistot.

Myš Microsoft Touch Mouse by se v českých obchodech měla objevit v červnu za cenu 1990 Kč.

Konkurence od Applu existuje dva roky

Myš bez tlačítek představila před koncem roku 2009 také společnost Apple. Magic Mouse obsahuje také pouze dotykový senzor. Pokud na něm chcete simulovat běžné kliknutí pravým nebo levým tlačítkem, stačí jednoduše stisknout příslušný horní roh myši.

Apple Magic Mouse

Magic Mouse se vyznačuje stejně jako všechny ostatní výrobky Applu jednoduchým a čistým designem.

FOTO: Novinky

Jednoduchým posunutím prstu po vrchní ploše zařízení také můžete scrollovat v dokumentech nebo na internetu, a to ve všech směrech.

Zajímavá je také funkce swipe, ke které jsou zapotřebí dva prsty. Pokud s nimi přejedete najednou zprava doleva nebo v obráceném směru, můžete jednoduše procházet internetové stránky v prohlížeči Safari, hudební knihovnu v iTunes, či přepínat mezi obrázky v iPhoto.

Cena Magic Mouse od Applu v Česku startuje na 1500 Kč.

Apple Magic Mouse

Díky symetrickému tvaru je myš vhodná pro praváky i leváky.

FOTO: Novinky