Prý ji šokovalo, když Národní statistický úřad zveřejnil přehled, kolik seniorů odmítá počítač jako příliš složité zařízení. „Ale ani já, která s počítačem pracuji už dlouho, všemu nerozumím. Vždycky když narazím na něco nového a naučím se to, musím si to zapsat, abych si to pamatovala, to je celé kouzlo,“ vysvětluje šedesátiletá dáma, která na obrazovce uvádí především dětské pořady.

Simplicity v angličtině odpovídá českému výrazu srozumitelnost. Napíše-li se uprostřed s velkými písmeny IT, je to chytrá slovní hříčka. Zdůrazněná písmena IT znamenají totiž zkratku informační technologie. SimplicITy vyvinula podle jejích zkušeností z webové stránky pro seniory a podle obdobného italského systému Eldy firma Wessex Computers. Po zapnutí se na obrazovce rovnou zobrazí jednoduchá a přehledná tabulka o šesti polích, žádné rozbalitelné menu.

Počítač umožní být seniorům online

Nahoře v rohu je ikonka Nápověda, pod níž se skrývá 17 návodů, v nichž moderátorka vysvětluje význam jednotlivých symbolů a základní postupy pro užívání počítače.

Šest políček umožňuje přejít k vlastním dokumentům, na chat se všemi dalšími uživateli systému, do internetové sítě, k emailové poště, k vlastnímu nastavení a jeden volitelný pro vybrané další aplikace.

Operačním systémem je Linux, umožňující uživatelské změny. Po získání základní praxe s tímto počítačem je pak přechod na „normální“ pécéčko pro seniory snadnější.

„Senioři, kteří nejsou on-line, jsou ochuzeni o mnoho vymožeností moderní doby,“ řekl Andrew Harrop z nadace pro seniory Pomáhejme starším. „Nejde jen o sociální vyřazení, ale i o úspory při nakupování, při volbě spoření nebo zjednodušení styku s úřady. Je to skvělá věc,“ ocenil uvedení nového počítače na trh.