Druhé místo v žebříčku Top500 zaujala společnost IBM se 188 superpočítači (37 %). Ještě loni přitom firma těmto statistikám kralovala s 210 počítači. Tehdy byl Hewlett-Packard v žebříčku zastoupen 183 počítači.

S počtem 20 superpočítačů (4 %) se o třetí místo dělí společnosti Cray Inc. a SGI. Firma Dell klesla aktuálně až na pátou pozici, protože se do seznamu kvalifikovala pouze 14 počítači (2,8 %).

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon, jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Superpočítač Jaguar

Nejvýkonnější superpočítače na světě zabírají klidně i celé budovy.

FOTO: Archiv, Novinky

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

Nejvýkonnějším počítačem na světě je hybridní systém od IBM umístěný v úřadu pro národní jadernou bezpečnost v americkém Los Alamos, který nabídne výkon přes jeden petaflop, tedy trilión operací za vteřinu. Peta je předponou pro milión miliard, výkon běžné stolní kalkulačky přitom představuje pouze několik jednotek či desítek flopů.

V následující tabulce se podíváme na deset nejvýkonnějších superpočítačů na celé planetě.

Pozice Země
Výrobce
Počítač
1.
USA
IBM
Roadrunner - BladeCenter QS22/LS21 Cluster, PowerXCell 8i 3.2 Ghz / Opteron DC 1.8 GHz, Voltaire Infiniband
2.
USACray Inc.
Jaguar - Cray XT5 QC 2.3 GHz
3.
Německo
IBMJugene - Blue Gene/P Solution
4.
USASGI
Pleiades - SGI Altix ICE 8200EX, Xeon QC 3.0/2.66 GHz
5.
USAIBMBlueGene/L - eServer Blue Gene Solution
6.
USACray Inc.
Kraken XT5 - Cray XT5 QC 2.3 GHz
7.
USAIBMBlue Gene/P Solution
8.
USASun Microsystems
Ranger - SunBlade x6420, Opteron QC 2.3 Ghz, Infiniband
9.
USAIBM
Dawn - Blue Gene/P Solution
10.
Německo
Bul SA
JUROPA - Sun Constellation, NovaScale R422-E2, Intel Xeon X5570, 2.93 GHz, Sun M9/Mellanox QDR Infiniband/Partec Parastation