Netbooky jsou menší přenosné počítače se základními funkcemi, které slouží zejména k připojení na internet. Nový odhad představuje růst o 127 procent proti minulému roku. V předchozí předpovědi agentura odhadovala letošní dodávky na trh na 22 miliónů kusů.

Zájem o netbooky je podle IDC obrovský především v Latinské Americe, Asii a Spojených státech. Spotřebitelé na vyspělých trzích si tyto počítače kupují jako doplněk k domácím počítačům, v rozvíjejících se ekonomikách často slouží jako vůbec první počítač uživatele.

Notebook Eee PC byl modernizován.

Netbooky ocení především studenti a všichni uživatelé, kteří hledají cenově nenáročný přístroj schopný v určitých ohledech nahradit klasický notebook.

FOTO: Novinky

Netbooky na světovém trhu prosadil jako první tchajwanský Asustek v roce 2007. Další výrobci jako Dell a Hewlett-Packard se poté přidali a již mají své vlastní výrobní řady. Analytik IDC Bob O'Donnell si není jistý tím, do jaké míry zvýší dotace operátorů prodej netbooků v USA. Připouští ale, že je to faktor, který poptávku zvyšuje.

Netbooky pod drobnohledem

Miniaturní netbooky jsou nejčastěji osazovány procesory Intel Atom. Jejich výkon není příliš vysoký, porovnávat je můžeme s počítači s procesory Pentium III, které se prodávaly v roce 2000.

Ve většině netbooků se procesory rodiny Atom s frekvencí 1600 MHz přesto zabydlely, neboť nabídnou nízkou spotřebu, která se příjemně promítne do výdrže notebooku při práci na baterii. Ta je až 30krát nižší, než u dnešních počítačových sestav.

Kvůli nízkému výkonu Atomu nejsou většinou netbooky vybaveny nejnovějším operačním systémem Windows Vista. Nalezneme u nich starší Windows XP nebo méně náročné a levnější linuxové distribuce. S takovým systémem laptop svižně pracuje při brouzdání po internetu, úpravě fotek nebo práci s textovými dokumenty. [celá zpráva]