Na veletrhu se výrobci předháněli, kdo nabídne zajímavější nettop. To je v podstatě miniaturní počítač, který je postaven na stejných součástkách jako většina netbooků. Například společnost Asus tak představila svůj počítač Aspire Revo.

Srdcem počítače je procesor Intel Atom 230 s frekvencí 1,6 GHz. Dostatečný výkon zajišťuje grafická karta Nvidia ION, která dovolí přehrávat filmy ve vysokém rozlišení 1080p a hrát i náročnější 3D hry s rozhraním DirectX 10.

Drobné rozměry nettopu AspireRevo v porovnání s dalším počítačovým příslušenstvím.

Drobné rozměry nettopu AspireRevo v porovnání s dalším počítačovým příslušenstvím.

FOTO: Archiv, Novinky

Nový nettop bude nabízen v různých variantách s pevným diskem i tichou a energeticky nenáročnou SSD jednotkou. Kvůli drobným rozměrům 18 x 18 x 3 centimetry ale bohužel nebude novinka disponovat žádnou optickou mechanikou.

K internetu se s počítačem připojíte pomocí bezdrátové sítě WiFi nebo díky rychlému gigabytovému ethernetu. Ve výbavě nettopu nechybí ani zvuková karta s prostorovým zvukem, či HDMI, eSata a USB konektory.

Dotykové počítače a Windows 7

Už Bill Gates z Microsoftu předpověděl při uvedení nových Windows, že po více než desetiletí vývoje již vyzrály nové způsoby interakce s počítačem, a ty se nyní mohou stát hlavním proudem. "Jsme na zajímavé křižovatce - dnes se téměř veškerá interakce děje mezi počítačem a myší, během příštích let se však výrazně zvýší role řeči, obrazu a inkoustu," řekl Gates.

A výrobci počítačů mu dávají jedině za pravdu. Na veletrhu měla dotykový displej všechna zařízení, která mohla. Pozornost budilo především takzvané multidotykové ovládání dvěma a více prsty. Pomocí něho je možné na displeji například jednoduše roztažením zvětšovat a zmenšovat fotografie.

Dotykové monitory využijí lidé především s nástupem nového operačního systému Windows 7, který na výstavě nemohl chybět hned v několika variantách. Nainstalován byl na počítačích, laptopech, ale i netboocích, aby Microsoft dokázal, že nejnovější Windows mají nižší spotřebu a dokážou bez problémů pracovat i na méně výkonných počítačích, jak jsme se přesvědčili již v našem testu. [celá zpráva]

Netbooky s výkonem dvoujádrových procesorů

Zájmu návštěvníků výstavy se nevyhnuly ani populární netbooky. Obzvláště novinky, které byly postaveny na platformě Nvidia ION. Nejde o žádný zázrak, neboť vychází z již existujících komponent, zásadní rozdíl ale hledejte ve výkonu. [celá zpráva]

Nvidia Ion nabídne grafické jádro GeForce 9400, které se nedá se současnou tragédií srovnávat. Nabízí digitální výstup, ohromný výkon i pro 3D, hodí se tak i pro OS Windows Vista a 7. Dekódování HD videa je samozřejmostí, podobně jako podpora pro CUDA aplikace.

Netbook IdeaPad S12 s technologií nVidia ION

Netbook IdeaPad S12 s technologií nVidia ION

FOTO: Archiv, Novinky

Na této platformě byl postaven například netbook IdeaPad S12. Ten je poháněn procesorem Intel Atom N270 s frekvencí 1,6 GHz. 12palcový displej nabídne tradiční rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů. Díky platformě nVidia ION navíc novinka nabídne HDMI konektor, který je schopen přenášet na externí monitory obraz ve vysokém rozlišení 1080p.

O dalších novinách z tchajwanského veletrhu Computex vás budeme průběžně informovat.