Hlavní obsah

Inženýři v Tokiu představili nejrychlejší procesor na světě

Novinky, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio

Zástupci společnosti Fujitsu představili na konferenci v Tokiu nový procesor s kódovým označením Venuše, který by měl být nejrychlejší na světě. Novinka je přibližně dvakrát větší, než běžné procesory, a nabídne celkem osm jader. Upozornil na to zahraniční IT server Gizmodo.com.

Článek

Nový procesor se celým názvem jmenuje SPARC64 VIIIfx. Je vyráběn 45nm procesem a dokáže podat výkon až 128 GFLOPS. Doposud nejvýkonnějším procesorem byl přitom model POWER6 od společnosti IBM, jehož výkon byl “jen“ 40 GFLOPS. Novinka s kódovým označením Venuše je tedy třikrát rychlejší.

Žádné další technické parametry ale inženýři společnosti Fujitsu neprozradili. Zatím ani jasné, kdy by se mohl procesor dostat do výroby. Jeho cena a spotřeba bude nicméně tak vysoká, že si jej běžní uživatelé nebudou moci dovolit.

Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon, jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

Lidský mozek je výkonnější než superpočítače

Nejvýkonnější superpočítač na světě je stotisíckrát rychlejší než běžná domácí sestava. Ani tento superpočítač ale výkonem nestačí na průměrný lidský mozek. Prokázala to studie Dharmendry Modhy, šéfa výzkumného ústavu společnosti IBM.

Šéf ústavu Modha začal na výzkumu lidského mozku pracovat minulý rok, kdy získal od agentury Darpa grant v hodnotě pěti miliónů. Měl za úkol zjistit, jaké jsou techniky lidského mozku, které by bylo možné aplikovat i pro počítače.

Aby se některý počítač vyrovnal lidskému mozku, musel by mít podle prvních výsledků výzkumu 3 581 terabajtů operační paměti a výkon 38 triliónů operací za sekundu, tedy v přepočtu 38 petaflops.

Superpočítače bude možné umístit do notebooků

Superpočítače, které se skládají z tisíců jednotlivých procesorů propojených kilometry měděných vodičů, by se jednoho dne mohly vejít do notebooku. Podle IBM to umožní objev známý jako Mach-Zehnderův elektrooptický modulátor, který převádí elektrické signály na pulsy světla.

Tento modulátor je stokrát až tisíckrát menší než dříve demonstrované zařízení tohoto druhu. Tím vytváří podmínky pro vývoj mnohých takových zařízení a postupně umožní integrovat na jediný čip celé optické směrovací sítě. Více se dozvíte zde.

Pro porovnání nejvýkonnější superpočítač současnosti má výkon jeden petaflops a zvládne 1105 biliónů operací za sekundu. Peta je předponou pro milión miliard, výkon běžné stolní kalkulačky přitom představuje pouze několik jednotek či desítek flopů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám