Miniaturní laptopy jsou určeny pro děti ve věku od šesti do dvanácti let. Před údery a nárazy je chrání speciální gumový potah.

Odborníci do přístrojů nahráli učebnice, slovníky, mapy a tabulky s matematickými vzorečky. Jsou také vybaveny pro připojení k internetu. Výhodou takzvaných netbooků je kromě nízké váhy také jednoduché ovládání.

Hlavní počítač má učitel, jenž vidí, co dělá žák. Navíc pedagog už nemusí křičet "Ticho!", ale stačí, že na chvilku neposlušného školáka vyloučí ze systému. "Může také propojit počítače a kontrolovat práci celé třídy," sdělila ředitelka katovické základní školy Teresa Liburská-Lójová.

Přečtěte si také: Srovnávací test miniaturních netbooků za pár tisíc korun

Projekt kromě ministerstva školství chválí také ortopedi. Podle nich si totiž těžkými aktovkami děti ničí páteř a deformují postavu.

Sedmiletý chlapec by podle nich neměl nosit tašku těžší než pět kilogramů a váha aktovky pro dívku by neměla překročit tři kilogramy. Ve skutečnosti však žáci tahají denně na zádech i desetikilogramové závaží.

Novinka se líbí také rodičům a samotným žákům

Výhodou je například to, že dítě, které si neví rady se zadanou úlohou, o tom nemusí mluvit před celou třídou a vystavit se tak možnému zesměšnění. "Stačí stisknout příslušné tlačítko a učiteli se na monitoru objeví informace, kdo a s čím potřebuje pomoci," vysvětlila ředitelka.

Školní laptop stojí zhruba 1000 zlotých, tedy přibližně 6000 Kč. Náklady na pilotní projekt ve slezských školách zatím hradí firma Intel, která dodala netbooky, počítač pro učitele a školní server a vybavila školy bezdrátovým internetem.

Tradiční učebnice ale ze škol prý zcela nezmizí. "Je to doplněk, který si děti oblíbily, ale základem vzdělávání zůstává knížka," uvedla ředitelka.

Miniaturní netbooky čeká revoluce, na baterii vydrží desítky hodin

Levné a malé netbooky čeká podle Intelu naprostá revoluce. Díky nové platformě by měly vydržet pracovat při napájení na baterii desítky hodin. Pro srovnání současným modelům baterie stačí přibližně na pět hodin práce. Extrémně šetrné procesory v nových netboocích by přitom neměly být o nic pomalejší než současné modely. Více se dozvíte ZDE.