Nejvýkonnějším počítačem na světě je hybridní systém od IBM umístěný v úřadu pro národní jadernou bezpečnost v americkém Los Alamos, který svým výkonem přes jeden petaflop, tedy trilión operací za vteřinu, více než dvojnásobně překonává dosud vedoucí Blue Gene rovněž od IBM, který je nainstalovaný v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii.

Třetí příčka patří také stroji IBM z rodiny Blue Gene, který pracuje v národních laboratořích v Chicagu a má výkon 280 teraflopů, tedy 280 biliónů operací za vteřinu.

I Češi mají svůj superpočítač

Amálka je český nejvýkonnější superpočítač, který je umístěný v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Jeho úkolem je provádění náročných výpočtů, numerických experimentů a vizualizací v rámci kosmického výzkumu.

Využití tohoto superpočítače se přitom neomezuje pouze na české projekty, ale spolupracuje se i na výzkumné činnosti pro Evropskou kosmickou agenturu a NASA.

Současný (5. generace) výpočetní výkon Amálky je 4,07 TFlops, což znamená, že superpočítač zvládne zpracovat 4,07 biliónu operací za vteřinu. Co Amálka zvládne vypočítat za jednu vteřinu, by na běžném stolním počítači trvalo odhadem devět hodin. Průměrná úloha, kterou Amálka řeší, jí odhadem trvá šest dní.