"Dramatické zvýšení výkonu NASA pomůže uspokojit rostoucí potřebu po dodatečné výpočetní kapacitě a umožní nám poskytovat výpočetní výkon a kapacitu pro budoucí mise,“ řekl ředitel výzkumného centra Ames Pete Worden. "Tento dodatečný výkon je nezbytný k dosažení dalších vědeckých průlomů.“

Projekt Pleiades

Společnosti Intel, SGI a Nasasi dali za úkol vyvinout do roku 2009 výpočetní systém se špičkovým výkonem jeden Petaflops (1 000 biliónů operací za sekundu) a do roku 2012 zvýšit výkon dokonce na 10 Petaflops (10 000 biliónů operací za sekundu). Pro porovnání nejvýkonnější český superpočítač Amálka disponuje výkonem "pouhých" 4,07 biliónu operací za sekundu.

"Od svého založení se NASA vždy snažila zkoumat nejzávažnější otázky lidstva, Země a světů, které na své odhalení teprve čekají,“ řekl Robert „Bo“ Ewald, generální ředitel společnosti SGI.

"Společnost SGI je patřičně hrdá na to, že může být součástí těchto snah. Převratné počítačové systémy poháněné SGI a nejnovějšími vícejádrovými procesory společnosti Intel představují počítače, které jsou předurčené pro nové objevy, jež lidstvu umožní dosáhnout co nejlepší budoucnosti. Tento projekt je zkrátka důležitý pro každého na této planetě.“

Spolupráce navazuje na spuštění superpočítače Columbia

V roce 2004 byl spuštěn počítač Columbia, který vesmírné agentuře výpočetní kapacitu zdesetinásobil. Budoucí projekty organizace NASA však potřebují ještě větší výpočetní výkon, zejména pro provádění věrnějších simulací a přesnějšího modelování.

V roce 2009 se díky projektu Pleiades očekává 16násobné zvýšení výpočetní kapacity a do roku 2012 pak její další, desetinásobné zvýšení.

"Projekty jako Pleiades jsou výzvou pro naši představivost a povedou k dalšímu zkoumání Země a vesmíru. S tím, jak se blížíme k dosažení výkonu, jenž se nám dříve zdál nepředstavitelný, se nám otevírají ohromné možnosti, které obor supercomputingu nabízí. Jsme hrdí, že můžeme hrát důležitou roli v pomoci NASA při hledání nových vědeckých objevů,“ řekla Diane Bryantová, viceprezidentka společnosti Intel.