Jak známo, oba formáty HD DVD a Blu-ray pracují s téměř totožnými charakteristikami. Například podporují skoro na chlup stejné audio a video kodeky - proto by měly také nabídnout zhola stejnou obrazovou a zvukovou kvalitu.

Pokud však porovnáme dvouvrstvý HD DVD kotouč s kapacitou 30 GB a rovněž dvouvrstvý Blu-ray disk, který pojme 50 GB, výhoda BD (Blu-ray Disc) médií vyplave jasně na povrch. Oněch 20 GB, o něž je BD větší než HD DVD skýtá možnost nahrát na tento moderní kotouč multimediální záznam o kvalitě vyšší než na konkurenční HD DVD placku.

Deník VideoBusiness.com tvrdí, že Sony si tuto přednost zcela jasně uvědomuje a bude ze všech sil trvat na uvádění titulů právě na dvouvrstvých 50 GB discích.

Jednou z prvních vlaštovek je záznam koncertu kapely Nine Ich Nails o vysoké kvalitě, který vyšel jak na HD DVD tak na BD kotoučích. "Technicky řečeno kvalita videa na Blu-ray disku je o něco vyšší než na HD DVD," uvedli NIN na svém webu.

Skupina však dodala, že rozdílu si uživatel povšimne pouze, pokud "má vytrénované oči a scénu pozoruje na špičkovém Full HD (televize s rozlišením 1920 x 1080 bodů) monitoru."

První Blu-ray přehrávače dodá Sony do ČR oficiálně v červnu. V zahraničí jsou tyto přistroje prodávány za 999 dolarů, tedy za 23 000 Kč.