Hlavní obsah
Foto: YouTube

Turecko dál blokuje YouTube, navzdory verdiktu ústavního soudu

Turecké úřady dál brání v přístupu k internetovému videoportálu YouTube, a to navzdory čtvrtečnímu verdiktu ústavního soudu, který rozhodnutí vlády o zablokování portálu definitivně zrušil. Turecký telekomunikační úřad BTK prý rozsudek ještě neobdržel, a nemůže tedy nic dělat, informovala agentura Reuters.

Foto: YouTube
Turecko dál blokuje YouTube, navzdory verdiktu ústavního soudu

Vláda Recepa Tayyipa Erdogana zablokovala YouTube před dvěma měsíci poté, co se na něm objevily audionahrávky údajně dokazující korupci mezi premiérovými blízkými spolupracovníky. Ze stejného důvodu v březnu zakázaly úřady i přístup na sociální síť Twitter. [celá zpráva]

Cenzura internetového obsahu přišla krátce před tureckými komunálními volbami, v nichž Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) bojovala o přízeň voličů po rozsáhlém korupčním skandálu, který předseda vlády označil za spiknutí.

Zákaz Twitteru byl po rozhodnutí soudu zrušen už v dubnu, v případě YouTube ale turecké úřady nerespektovaly verdikty soudů nižší instance s tím, že část "závadného obsahu" ze serveru dosud nezmizela.

Rozhodnutí soudů, které zablokování obou internetových stránek zrušily, jsou podle médií políčkem Erdoganově vládě, která ho nařídila. Komentátoři už dlouho vykládají napjatou situaci v Turecku jako souboj dvou mocenských skupin - vlády a opozičně naladěných příznivců známého duchovního Fethullaha Gülena, kteří prý mají oporu v justici. Erdogan podnikl několik pokusů, jak nad justicí získat větší kontrolu, většina z nich ale ztroskotala na nesouhlasu ústavního soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků