Hlavní obsah
Netradiční konektor: OCZ Throttle připojíte jedině do eSATA zdířky. USB ve formě miniUSB jako záchraná brzda dříme z druhé strany. Foto: mas, Novinky

Test OCZ Throttle: Flashdisk bez USB konektoru

Firma OCZ je jedna z mála, která dokáže neobvyklé nápady dovést až do konečné fáze. Většina výrobců zůstává u obecně přijatých principů, výrobky se potom liší jen v barvě a detailech. Nejzářnějším příkladem ze všech je jistě OCZ Neural Impulse Acurator, čelenka propojená s počítačem, díky které můžete odložit při hraní myš a pohyb řídit jen obličejovou mimikou.

Netradiční konektor: OCZ Throttle připojíte jedině do eSATA zdířky. USB ve formě miniUSB jako záchraná brzda dříme z druhé strany. Foto: mas, Novinky
Test OCZ Throttle: Flashdisk bez USB konektoru

Dnes zkoumaný flashdisk OCZ Throttle sice s výše zmíněným Acuratorem nemá nic společného, přeso je stejně jedinečný. Pokud byste jej chtěli zasunout do USB konektoru, neuspějete. Konektor, ač rozměry podobný, pasuje pouze do eSATA portu.

Na druhou stranu to však neznamená, že by na paměti USB zcela chybělo. Má zde své zastoupení v podobě mini USB plnící hned dvě funkce najednou. Ta běžná, přenos dat, je pro tentokrát odsunuta na vedlejší kolej. Mnohem důležitější je funkce napájení flashdisku v případě, že v počítači není napájený eSATA port.

Rozhraní eSATA je totiž prozatím málo rozšířené, třebaže velká část nových základních desek již konektor obsahuje. Nicméně přítomnost jak eSATA, tak i USB, nám dává možnost volby. Bohužel pro připojení flashdisku přes USB je potřeba propojovacího kabelu. Throttle se tak stává především hi-tech hračkou nebo nástrojem technologických guru.

eSATA konektor je poněkud členitěší než letité USB. Rozeznáte je hned na první pohled.foto: Novinky/mas

Čest svému jménu

Throttle je anglickým výrazem pro pedál plynu. Podle jména by tak flashdisk měl být proklatě rychlý, což se snaží podpořit i oficiální specifikace. Ty tvrdí, že přes eSATA můžete dosáhnout rychlosti čtení z disku až nevídaných 90MB/s, nebo při zápisu stejně úctyhodných 30MB/s.

Reálná situace sice naní až tak růžová, přesto svými výkony toto udělátko zadupe jakýkoliv existující USB flashdisk do země. Vyzkoušel jsem zápis a čtení fotografií o průměrné velikosti 2,5MB. Výsledek? Zápis na disk probíhal rychlostí 24MB/s, zatímco čtení průměrně dosahovalo 48MB/s, tedy rychlosti, která je dalece nad síly rozhraní USB 2.0.

Pokud jde o výkony během připojení přes USB, i v tomto případě není nad čím zoufat. Zápis rychlostí 7MB/s a čtení 19MB/s odpovídají lepším klíčenkám. Kromě rychlosti má však použití eSATA ještě jednu výhodu, nižší vytížení procesoru. USB je známé tím, že při transféru dat velmi vytěžuje procesor. A protože eSATA bylo od začátku navrhováno pro vysokoroychlostní datový přenos, bylo vytížení CPU během kopírování o 8% nižší (12% vs 20%).

eSATA správnou volbou?

Především u pevných disků připojených přes USB 2.0 je patrné, jak toto letité rozhraní brzdí jejich výkon. Čísla naměřená na OCZ Throttle potom dávají tušit omezení i pro flashdisky. Bylo by proto vhodné, aby se eSATA co nejrychleji rozšířila? Za stávajícího stavu by to jistě nebylo od věci, ale co na to USB 3.0?

Ano, nová specifikace USB rozhraní je od listopadu minulého roku na světě. Rychlostně si s eSATA v ničem nezadá (deklarováno 5Gbit/s) a navíc je tu i zpětná kompatibilita s USB 2.0. Kompatibilita sice bude jen jednostranná, starší zařízení připojíte do nového konektoru, naopak nikoliv, přesto jde o zásadní výhodu. Zařízení s USB 3.0 však můžeme čekat až ke konci roku 2010, čímž vzniká místo právě pro eSATA.

S nasazenou krytkou Throttle od obyčejného flashdisku nelze rozeznat.foto: Novinky/mas

Hodnocení

Z hlediska funkčnosti není flashdisku OCZ Throttle co vytknout. Rychlosti kopírování jsou opravdu vysoké, přítomnost USB navíc zajišťuje přenositelnost i na počítače, které nejsou vybaveny eSATA. Možná by bylo milejší od výrobce místo maličkého mini USB na druhou stranu umístit plnohodnotný USB konektor. To by však znamenalo větší rozměry a hlavně druhou krytku, které všichni tak rádi ztrácíme.

Máte-li proto slabost pro neobvyklá řešení, OCZ Throttle má u vás slušné šance. A to i díky rozumné ceně, která se u 32GB verze pohybuje okolo 2 500 Kč s daní, jen několik stokorun na běžnými flashdisky. Menší 16GB můžete sehnat přibližně za 1 700 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků