Hlavní obsah
Šéf Samsungu Choi Gee-sung Foto: Samsung

Soud v USA snížil odškodné, které má Samsung zaplatit Applu

Americký federální soud snížil odškodné, které má v pozorně sledovaném patentovém sporu zaplatit jihokorejská společnost Samsung Electronics svému americkému rivalovi Apple. Původně přiznané odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20,7 miliardy Kč) snížil skoro o polovinu na 599 miliónů USD (asi 11,8 miliardy Kč) a zároveň nařídil nový proces.

Šéf Samsungu Choi Gee-sung Foto: Samsung
Soud v USA snížil odškodné, které má Samsung zaplatit Applu

Původní miliardové odškodné soud Applu přiznal loni v srpnu. Rozhodnutí bylo součástí vleklých sporů, v nichž se obě firmy obviňují, že jedna druhé krade nápady a zneužívá patenty. Spor je považován za klíčový, protože se týká technologie ke smartphonům a počítačovým tabletům. Tedy k přístrojům, které zažívají raketový nárůst obliby.

Šéf firmy Apple Tim Cook představuje iPhone a další novinky nejcennější značky na světě.

Foto: Reuters

Z původní částky odškodného tak zůstává v platnosti jen ta část, která souvisí se stížností Applu na 14 různých výrobků Samsungu. Soudkyně Lucy Kohová ale uvedla, že u dalších 14 výrobků Samsungu bylo odškodné stanoveno chybně. Jde o částku 450,5 miliónu dolarů, kterou Kohová zrušila a nařídila, aby se vypočetla znovu.

Znamená to, že Apple a Samsung se pravděpodobně znovu potkají u soudu, který bude jejich argumenty posuzovat ještě jednou. Pak rozhodne, zda nechá odškodné ve výši 450,5 miliónu dolarů v platnosti, zvýší je, anebo sníží.

Apple iPad

Foto: Apple

Patentová válka se mezi oběma společnostmi táhne už od dubna 2011. Apple tehdy ve Spojených státech obvinil Samsung, že jeho chytré telefony a tablety Galaxy "otrocky" kopírují produkty iPhone a iPad.

Podle jihokorejského elektronického giganta porušuje Apple jejich patentové nároky na technologie UTMS a 3G. A to nejen uvšech aktuálně prodávaných generací iPhonů a iPadů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků