Hlavní obsah
Prodeje rostly také díky silnému zájmu spotřebitelů o malé a levné netbooky. Foto: Novinky

Před Vánocemi na celém světě výrazně vzrostly prodeje počítačů

Světové dodávky osobních počítačů do obchodních sítí v posledním loňském čtvrtletí výrazně vzrostly, zejména s podporou silného předvánočního prodeje na americkém trhu. Výzkumná firma IDC odhadla za čtvrtletí meziroční nárůst o 15,2 procenta na 85,8 miliónu zatímco konkurenční společnost Gartner zaznamenala vzestup o 22,1 procenta. Díky poslednímu čtvrtletí se celý vysoce kolísavý rok nakonec překlopil do mírného růstu.

Prodeje rostly také díky silnému zájmu spotřebitelů o malé a levné netbooky. Foto: Novinky
Před Vánocemi na celém světě výrazně vzrostly prodeje počítačů

V regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, kam patří i Česko, se podle Gartneru prodej počítačů v posledním čtvrtletí zvýšil o 2,6 procenta na 29,7 miliónu PC. Region tak v růstu zaostával za USA i asijskými zeměmi. Podle analytiků společnosti za to může fakt, že na region dopadl ekonomický pokles později než v jiných částech světa, zejména v USA.

Konec roku 2008 a první pololetí loňského roku byly pro počítačové odvětví nejhorším obdobím za poslední roky. Díky silnému vzepětí zájmu spotřebitelů o mininotebooky, netbooky a další levné přenosné produkty však nastal obrat a ve třetím čtvrtletí již odbyt začal opět růst. Za celý rok odhadla IDC růst dodávek PC o 2,3 procenta a Gartner o 5,2 procenta. Gartner odhaduje celosvětový prodej PC na 305,9 miliónu kusů.

Prodeje byly lepší, než se předpokládalo

Výsledek za poslední čtvrtletí byl mnohem lepší, než se čekalo. IDC předpovídala nárůst jen o zhruba 11 procent a na americkém trhu o šest procent. Skutečnost ve Spojených státech však byla nepoměrně lepší a dodávky zde vyskočily o zhruba 25 procent.

Na konci roku si vedly lépe firmy, které se zaměřují na spotřebitele, než ty, které dodávají spíše firmám. Dvouciferná tempa růstu tak zaznamenali přední světoví prodejci počítačů Hewlett-Packard, Acer a Lenovo.

Co je to netbook?

Termín netbook začala používat společnost Intel v únoru roku 2008. Označuje jím malý a lehký notebook, který je určen především k přístupu na internet na cestách a v kanceláři. Netbooky používají méně náročné operační systémy, jako je Linux nebo Windows XP. Jedním z prvních netbooků byl Asus EEE, o kterém se více dozvíte zde.

Hewlett-Packard si nadále upevňoval vedoucí pozici na světovém trhu a jeho podíl v posledním čtvrtletí vystoupil díky růstu dodávek o 23 procent na 21 procent. Podíl tchajwanského Aceru, jehož odbyt vzrostl o 28 procent, stoupl na 13,4 procenta. Třetí světový prodejce Dell naopak nadále ztrácel a jeho podíl klesl na 12,4 procenta, protože odbyt se mu zvýšil je o pět procent. Dodávky světové čtyřky Lenovo vyskočily o 42 procent a pátá Toshiba vykázala nárůst o 30 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků