Hlavní obsah
Opera Foto: Novinky

Opera

Multiplatformní webový prohlížeč Opera se těší mezi lidmi zájmu díky funkcím, které nabízí. Vedle „pouhého“ procházení internetových stránek totiž nabízí například také vestavěného poštovního klienta, či bezpečnostní funkce chránící uživatele před hackery.

Opera Foto: Novinky
Opera

Počátky vývoje internetového prohlížeče Opera sahají až do roku 1993. Vznikl díky tomu, že programátoři Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsøy nebyli spokojeni s možnostmi a funkcemi tehdejších prohlížečů. Výraznějšího rozšíření mezi lidmi se ale Opera dočkala až v roce 1995, protože jako jeden z prvních prohlížečů dovolil snadněji procházet více stránek najednou pomocí záložek.

Foto: Novinky

Opera se označuje jako multiplatformní internetový prohlížeč, nainstalovat jej je totiž možné na Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, Solaris, OS/2 i QNX. K dispozici jsou také verze pro mobilní telefony, kapesní počítače a dokonce i pro kapesní herní konzole, televizory informační terminály, či automobily.

Jedenáctá verze už není pouhým prohlížečem, ale doslova webovým nástrojem. Obsahuje totiž vestavěného P2P klienta podporujícího technologii BitTorrent, čtečku EXIF informací u fotek, či e-mailového klienta. Vyzdvihnout si zaslouží také ochrana proti podvodným internetovým stránkám.

Nabídka Opery

Foto: Novinky

Zajímavá je možnost ovládání prohlížeče pomocí kombinace gest myši. Například když stisknete pravé tlačítko myši a souběžně s ní pohnete doleva, vrátíte se na předchozí stránku. Další stránku spustíte přesně opačně – pomocí stisknutého levého tlačítka s pohybem myši doprava.

Opera se umí poprat s pomalým připojením. V režimu Turbo dokáže zrychlit spouštění některých internetových stránek až o 80 procent, díky tomu patří k nejrychlejším prohlížečům na světě. [celá zpráva]

Režim Opera Turbo

Foto: Novinky

Při otevírání webu rozpozná Opera větší datové bloky, jako jsou obrázky, a před načtením zmenší jejich velikost (zhorší kvalitu). Uživatel tedy ve skutečnosti nestahuje celá data, ale jenom jejich část. Díky tomu stránka naběhne třikrát až čtyřikrát rychleji.

Při opravdu pomalém připojení je v prohlížeči také možné vypnout obrázky úplně. Například při připojení přes pomalý přenosný modem můžete prohledávat jen texty a datově náročné obrázky nechat na později.

Na konkurenci je Opera krátká

Co se popularity týče, je na tom Opera spíše průměrně.  Podle statistik analytické skupiny StatCounter byl v dubnu 2011 nejrozšířenějším internetovým prohlížečem z globálního hlediska Internet Explorer (44,52 %). Druhá příčka patřila Firefoxu (29,67 %) a třetí Chromu (18,29 %). Podíl Safari byl 5,04 % a Opery 1,91 procent.

Rozdílná situace byla v dubnu 2011 podle statistik StatCounteru v České republice, kde už od roku 2010 kraluje Firefox (podíl 40,72 %). Druhé místo patřilo Exploreru (27,81 %), třetí Chromu (20,15 %), čtvrtá Opeře (8,48 %) a pátá Safari (2,09 %).

Microsoft kvůli Opeře ostrouhal

Společnost Opera Software to v roce 2007 také pořádně zavařila společnosti Microsoft. Stěžovala si na ní u Evropské unie kvůli zneužívání jeho dominantního postavení na trhu. Firmě tehdy vadilo, že americký softwarový gigant dodává operační systémy Windows automaticky s nainstalovaným internetovým prohlížečem Internet Explorer. [celá zpráva]

Celý spor nakonec skončil tím, že Microsoft začal do Windows instalovat takzvaný ballot screen (hlasovací obrazovku). V podstatě se jedná o nabídku, která se uživatele zeptá, jaký internetový prohlížeč chce nainstalovat a používat. Do počítače se nainstaluje prostřednictvím aktualizačního nástroje Windows Update.

Ballot screen

Foto: Novinky

Výběr internetového prohlížeče probíhá v prostředí jednoduchého okna, ve kterém bude umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. U každého z nich je navíc uveden přesný popis jeho funkcí, což by mělo uživateli výběr usnadnit.

V nabídce jsou umístěny také méně známé prohlížeče, jako je FlashPeak SlimBrowser, Maxthon, Sleipnir, K-Meleon, Flock, Avant Browser nebo GreenBrowser. Jak funguje ballot screen pro výběr internetového prohlížeče, si můžete vyzkoušet ZDE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků