Hlavní obsah
Jedna z internetových kaváren na Kubě. Foto: Profimedia.cz

Kuba povolila soukromé wifi sítě, internet přesto zůstává pod kontrolou vlády

Restrikce týkající se internetu patřily na Kubě k těm nejpřísnějším na světě. Od pondělí se pravidla přístupu k celosvětové počítačové síti alespoň trochu zmírnila, lidé si na tomto karibském ostrově mohou nyní pořídit vlastní wifi sítě. Ty byly doposud instalované pouze načerno. Informovala o tom agentura AP.

Jedna z internetových kaváren na Kubě. Foto: Profimedia.cz
Kuba povolila soukromé wifi sítě, internet přesto zůstává pod kontrolou vlády

Až do roku 2013 byl veřejnosti internet přístupný pouze v turistických hotelech. Pak ale přišel první velký zlom, kdy vláda otevřela státem vedené internetové kavárny. O dva roky později byly na ostrově vybudované stovky veřejných wifi hotspotů, prostřednictvím kterých se lidé mohli připojovat k internetu.

Změna k lepšímu?

Vlastní wifi sítě si však obyvatelé stavět oficiálně nemohli, hrozily jim za to nemalé finanční postihy.

Od 29. července jsou nicméně tyto privátní sítě legální, a to i ty vybudované dříve. Stát se navíc dovozem internetového zařízení bude snažit o rozvoj internetu v zemi, chce tak přispět i k růstu cestovního ruchu.

Kuba však – alespoň zatím – neuvolňuje státní kontrolu nad samotným internetem. Jediným poskytovatelem připojení v zemi bude telekomunikační monopol Etecsa a přistupovat bude možné jen ke státem schváleným stránkám a webovým službám.

Drahý mobilní internet

Sluší se také připomenout, že už na konci loňského roku byl v zemi spuštěn mobilní internet.

Připojení je nicméně velmi drahé – za 600 MB za měsíc zaplatí lidé zhruba sedm dolarů (přibližně 160 korun), za 4GB pak 30 dolarů (asi 700 korun). Za 100 MB mimo tarif zaplatí lidé deset dolarů (zhruba 230 korun). Většina tamních obyvatel si přitom vydělá měsíčně pouze 30 dolarů, tedy v přepočtu již zmiňovaných 700 Kč.

Právě proto si celá řada lidí stavěla wifi sítě načerno, aby mohla internet přijímat navzdory vládním restrikcím. Routery a další síťové prvky přitom museli obyvatelé často pašovat přes hranice.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků