Hlavní obsah

Huawei stopku nedostane, bude moci budovat 5G v Německu

Berlín

Čínská společnost Huawei Technologies nebude vyloučena z dodávek pro mobilní síť páté generace (5G) v Německu. S odvoláním na zdroj z německé vlády to v pondělí uvedla agentura Reuters. Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) má tento týden zveřejnit bezpečnostní pravidla, která firmu Huawei, podle zmíněného zdroje, navzdory výzvám Washingtonu nijak neomezí. Spojené státy tvrdí, že čínská vláda by zařízení Huawei mohla využívat ke špionáži. Čína taková obvinění odmítá.

Foto: Aly Song, Reuters

Stánek Huawei na veletrhu CES

Článek

„Přístup Německa nepředpokládal a nepředpokládá žádnou doložku, která by vylučovala jakoukoli firmu,” řekl agentuře Reuters vládní úředník, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Mobilní operátoři už dříve varovali, že vyloučení firmy Huawei z dodávek pro německou síť 5G by mohlo vést k několikaletému zpoždění a dodatečným nákladům v řádu miliard dolarů.

Mobilní operátoři Deutsche Telekom, Vodafone a Telefónica Deutschland budou muset podle nových pravidel zavést nové bezpečnostní standardy pro klíčové části sítě, napsal německý list Handelsblatt.

Jde to i bez USA. Huawei vyrábí stanice pro 5G bez amerických součástek

Mobil

Evropská unie minulý týden varovala před riziky, kterým sítě 5G mohou čelit. Uvedla, že jsou mezi nimi kybernetické útoky skupin podporovaných cizími státy, ale například i přílišná závislost na jednom dodavateli.

Aktuální zpráva EU, která vznikla na základě hodnocení rizik ve všech členských státech, žádné konkrétní země jako možné podporovatele kybernetických útoků nezmiňuje. O čínské společnosti Huawei hovoří jen jako o jednom z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G, spolu s finskou Nokií a švédským Ericssonem.

Americké sankce drtí Huawei, zvažuje prodej 5G technologií na Západ

Mobil

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejný postup vyžadují také od svých spojenců. V polovině května pak Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že mohou být zneužity. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám