Hlavní obsah

Hra o tragickém osudu youtubera varovala studenty před kyberšikanou

Jak se bránit kyberšikaně, se dozvěděli mladí lidé na Zlín Film Festivalu, a to díky divadelnímu představení #jsi_user v podání herců pražského divadla Ypsilon, ale také při následné besedě s internetovou celebritou Benem Cristovao.

Hra o tragickém osudu youtubera varovala studenty před kyberšikanou

Podle výzkumu se během svého dětství setkává s kyberšikanou více než padesát procent dětí. Změnit jejich naivitu a často velkou důvěřivost vůči internetu se již několik let snaží expert na internetovou bezpečnost ze společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek.

Na úterní besedě studenti přiznali, kolik denně času tráví nad internetem. Jen deset z nich uvedlo, že méně než dvě hodiny denně. Dalších deset přiznalo, že na sociálních sítích a brouzdáním na internetu tráví až čtyři hodiny. Dalších osm studentů se přihlásilo, že tráví denně na netu šest hodin a jeden z mladých diváků přiznal hodin osm.

„Ale přesto, Martine. Ty jsi vyhrál,“ řekl jeden z herců směrem ke Kožíškovi. „Ano, je pravda, že já trávím na internetu až dvanáct hodin denně. Není hodina, kdy bych se nepodíval na notebook nebo mobil. Ale já to mám placené. Měl jsem v minulosti na starost sociální sítě, kolem mne se na netu pohybovalo až 250 tisíc přátel. Ale teď mám více nepřátel než přátel,“ přiznal Kožíšek, který nyní zajišťuje bezpečnost na serveru seznam.cz.

Inscenace o Kolesovi

Ve Zlíně doprovázel a moderoval pásmo, jehož hlavní částí byla divadelní inscenace o zřejmě první oběti kyberšikany Michalu Kolesovi, který před pár lety zemřel na vnitřní krvácení, a to v pouhých devětadvaceti letech. Na netu trávil denně dvanáct až šestnáct hodin.

„Text hry jsme vytvořili téměř výhradně z reálných diskuzí tzv. Michalových příznivců, museli jsme jen zmírnit nejvulgárnější části. Bez toho bychom před dětským publikem hru nemohli vůbec předvést. Máme jediný cíl – pomoci dětem, které se s kyberšikanou setkají. Pokud se nám podaří jedinému mladému člověku ulehčit jeho osud, nebo dokonce zachránit život, stojí to za to,“ uvedl po přestavení Kožíšek, autor projektu Seznam se bezpečně, který se s podporou společnosti Seznam.cz propagaci bezpečného chování na internetu věnuje od roku 2005.

Beseda s diváky nad projektem Seznam se bezpečně

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Neobvyklou divadelní hru, kde hrály hlavní roli tablety s uživateli ustavičně napojenými na sociální síť, uvedli její protagonisté během středy zlínským divákům hned dvakrát. Poprvé v dopoledních hodinách studentům, odpoledne pak jejich učitelům a pár rodičům.

Mladí diváci byli překvapení příběhem známého youtubera Kolesi. Někteří přiznali, že o něm již slyšeli. Učitelé o pár hodin později při dalším vystoupení podotkli, že se jim chtělo hrůzou odejít uprostřed představení. Spolu s herci se však na besedě shodli na tom, že problém internetem a závislosti na něm u dětí nemohou řešit oni, ale především rodiče. „Přiznejme si, že bychom dětem měli věnovat více času. Místo toho je necháváme ve volném čase brouzdat po netu a máme svůj vlastní klid,“ podotkl jeden z herců.

„Vždy se dětí ptám, kolik mají přátel na Facebooku. Jsou to stovky. Šokující je fakt, že jen málo z nich znají osobně a přitom s nimi sdílejí své intimní informace. V tom je obrovské nebezpečí,“ dodal Cristovao.

Beseda s diváky nad projektem Seznam se bezpečně

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Tisíc přátel

Ve Zlíně se setkal s případy dětí, které mají na svém Facebooku i více než tisíc přátel, v jednom případě i šestnáct set. „Skutečně znám ale asi jen stovku,“ přiznal jeden ze studentů.

Desatero bezpečného internetu pro mladistvé

  • Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  • Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
  • Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  • Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  • Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  • Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  • Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  • Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  • Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Projekt Seznam se bezpečně! je na Zlín Film Festivalu pravidelným účastníkem. Vloni zde proběhla premiéra stejnojmenného dokumentu, který varovným způsobem popisuje dosud největší zdokumentovaný případ svého druhu v ČR. „Do chvíle, než je dopadla policie, dva skautští vedoucí sexuálně zneužili 39 dětí,“ podotkla Táňa Lálová s projektu Seznam se bezpečně!. Tento dokument, stejně jako další krátké filmy popisující nástrahy internetu, jsou k dispozici na http://www.seznamsebezpecne.cz/.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků