Hlavní obsah
Logo bitcoinu Foto: Lucas Jackson, Reuters

Obavy z regulace a neustálé varovné komentáře ekonomů o tom, že bitcoin je bublina, jsou patrně hlavním důvodem, proč tato kybernetická měna už několik týdnů po sobě ztrácí svou hodnotu. Ve čtvrtek se dokonce kurz vychýlil až pod pomyslnou hranici osmi tisíc dolarů, tedy v přepočtu 165 tisíc korun.

Logo bitcoinu Foto: Lucas Jackson, Reuters
Hodnota bitcoinu se propadla. Opět

Ještě na konci loňského roku se jedna virtuální mince obchodovala za hodnoty okolo 19 tisíc dolarů (asi 385 tisíc korun). Zkraje letošního roku však mince spadly až pod pomyslnou hranici deseti tisíc dolarů (asi 206 tisíc korun).

Zkraje března se hodnota této kybernetické měny ustálila okolo hodnoty 11 400 dolarů (235 780 Kč), kolísala maximálně o několik desítek dolarů. Už na přelomu minulého a tohoto týdne však obchodovalo pouze za 9597 dolarů (198 490 Kč).

A další pád přišel ve čtvrtek, kurz klesl až na 7794 dolarů, tedy v přepočtu 160 800 Kč. V pátek sice povyskočil mírně vzhůru na 8164 dolarů (168 434 Kč), i tak je ale hodnota výrazně nižší než na začátku března.

Výkyvy kurzu nejsou výjimečné

Velké výkyvy kurzu bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto před časem největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a její kurz je velmi nestabilní.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Ještě dříve před investicemi do virtuálních měn varoval ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků