Hlavní obsah

Hardware 2006/7: Dvoujádrový notebook Acer TravelMate 8204WLMi

Výkonný počítač není dnes ničím výjimečným. Opravdu výkonný notebook však má jen málokdo. Kromě ceny jejich rozšíření brání i špatná dostupnost. Řada laptopů 8200 společnosti Acer ale problém s dostupností nemá. Dostatek výpočetní síly jim dodává pohonná jednotka v podobě dvoujádrového procesoru Pentium Centrino Duo s taktem 2.0GHz

Hardware 2006/7: Dvoujádrový notebook Acer TravelMate 8204WLMi

Kdyby jste se ptali, kam zařadit notebook Acer TravelMate 8204WLMi, kde kdo by vykřikoval, že do DTR třídy, neboli mezi notebooky nahrazující stolní počítače. Našli by se i tací, kteří by v něm viděli počítač herní a zajisté multimediální. A všichni by měli pravdu.

Nejlépe se nový TravelMate představuje podle čísel: 2x2.0; 2; 120; X1600; 512. Na vysvětlenou: Jako procesor je použit Intel Pentium Centrino Duo s dvěma jádry 2.0GHz. Operační paměť je dvoukanálová o velikosti 2GB, grafická karta X1600 si vystačí s pouhými 512MB. Všemu nasazuje korunu pevný disk SATA s kapacitou 120GB a rychlostí otáčení 5400ot/min.

Vedle takové konfigurace bledne závistí kdejaký domácí počítač. Zkusme si tedy povědět o notebooku trochu více. A protože by rozebírání všech možností trvalo příliš dlouho, vezmeme to pěkně svižně a jen to nejdůležitější.

Herkules mezi notebooky

Dvě jádra udělají v počítači opravdu mnoho, zvláště pak v notebooku. Při načítání dat z CD nebo DVD, které je u útlých mechanik v přenosných počítačích vždy cvičením trpělivosti, můžeme dělat díky druhému jádru nějakou další činnost. Stejné je to například při instalaci programu na disk.

Procesor má navíc tolik síly, že je prakticky vždy limitován ostatními komponenty. Při konverzi do MP3, nahrávání videa z vestavěné web kamery, zkrátka nikdy nebyl se silami v koncích. Většinou se jeho výkon odvíjel od rychlosti mechaniky nebo disku.

8204 lze proto pohodlně využít i jako přenosnou střižnu. Jediným vylepšením by potom mohlo být použití disku se 7200 otáčkami, který je však velmi drahý. Nejspíš z toho důvodu se Acer přiklonil právě k modelu s 5400ot/min.

Potěší i hráče

Kdo se řídí heslem "po práci legraci", jistě mu přijde vhod grafický výkon použité ATI Radeon X1600. Ta má vlastních 256MB GDDR3 paměti, ale v případě nouze si ukrojí ze systémové paměti dalších 256MB, což je na kartu této třídy trošku zbytečný luxus.

Výkon grafického systému není zanedbatelný. V novém 3D Marku 2006 od společnosti Futuremark dosáhl notebook hodnocení 1261 bodů v základním nastavení. To je výsledek opravdu slušný. Testován byl také na hře Quake4, která byla hratelná do rozlišení 800x600 ve střední kvalitě. S vyššími nároky již začalo znatelné trhání a zasekávání.

Displej na výbornou

Displej tohoto Aceru je opravdu zástupce svého druhu. Při rozlišení 1680x1050 nabízí obrovskou pracovní plochu rozloženou na klasických 15,4" úhlopříčky. Ve Windows je tak kvůli lepší čitelnosti vhodné nastavit písmo na větší velikost než standardní, což naštěstí výrobce udělal už za nás.

Pozorovací úhly byly na notebookové poměry opravdu výjimečné. Velmi dobrá čitelnost byla až do úhlu přibližně 60° od středu. Z většího se stejně prakticky nikdy nikdo nedívá. Intenzitu podsvícení bylo možno regulovat ve velkém rozsahu, takže nebyl problém pracovat za denního světla ani za naprosté tmy.

Pokud jde o interpolaci (převzorkování) displeje při nižším než nativním rozlišení, tam obstál také na výbornou. Je to dáno velkým počtem bodů a hlavně velmi jemnou kresbou LCD tohoto typu. Rozlišení 800x600 nebo 1024x768 byla velmi ostrá, především potom text byl velmi lehce čitelný jen s minimálními kazy na ostrosti.

Předkrm i moučník

Zásadní chyba by byla nepohovořit o výbavě 8204WLMi. Najdeme zde totiž snad vše, co počítač vůbec může mít. WiFi, Bluetooth 2.0, USB 2.0, FireWire, DVI, PC Card, TV out, FIR, ExpressCard, čtečka 5 v 1... Rozhraní je zde opravdu nepřeberné množství a připojit lze notebook prakticky kamkoliv, a pokud to nejde přímo, můžete použít Port  Replicator. Tam je už opravdu vše.

U WiFi stojí za zmínku použití karty s podporou standardů b,g,a. Tato karta podporuje totiž i novější 5GHz bezdrátové sítě. V podobném duchu se odvíjí i rozhraní BT, které bylo k mému potěšení již ve verzi 2.0. Nová specifikace přináší vyšší přenosovou rychlost, která byla hlavní nevýhodou BT1.0 a 1.2.

Specialita tohoto TravelMate je BT VoIP telefon. Jde o malou PCMCIA kartu ukrytou v šasi notebooku, kterou je možné vyjmout a použít jako BT telefon například při volání přes Skype nebo jinou službu podporující VoIP (Voice over IP).

Komu by snad nestačila podpora hlasové komunikace, může ji vylepšit o obraz. Na víku je umístěna kamerka s rozlišením 1,3MPx, kterou je možné otáčet v rozsahu 225°. V reálu tak můžete zabrat sebe před nebo za notebookem. Kamerka měla trošku problém při špatných světelných podmínkách, jindy ale sloužila dobře, což platí i o patřičném software.

Pevný jako skála, vytrvalý jako...

Mít u takového exponátu plastové tělo by byl docela určitě hřích. 8204 má proto šasi vyrobeno z uhlíkového kompozitu. Tím je zaručena maximální možná pevnost, především potom v oblasti displeje. Docela určitě jej tlakem neponičíte.

V závislosti na použitém materiálu bych čekal nižší hmotnost, než jsou 3Kg. Na druhou stranu se není čemu divit. Aby notebook dosáhl výdrže 3,5 hodiny při provozu na baterii, musí být akumulátor opravdu pořádný - devítičlánkový. Tak jako tak jsou tři kilogramy ještě v toleranci.

Výdrž samozřejmě není vždy 3,5 hodiny. Můžete ji však ovlivnit pomocí programu ePower Management, kde je možné nastavit jas displeje, výkon procesoru a pozapínat nebo povypínat  komunikační prostředky (WiFi, BT, LAN, FW). Při přehrávání DVD potom vydrží notebook ke dvěma hodinám, takže není nutné v půli filmu spěchat pro adaptér.

Trochu z jiného soudku je potom vytížení při hraní nebo pokud chcete po procesoru maximální výkon. To se dojezd smrskne na přibližně 90 minut, při hraní může být i hůř. S přihlédnutím k potenciálu komponent jde pořád o dobrý výsledek.

Závěr

Chcete výkon na cestách? Potom je Acer TravelMate 8204WLMi jednoznačnou volbou. Nabízí skvělý výkon při zachování dostatečné mobility a výdrže na baterie. Dvoujádrový procesor společně s velkým přídělem operační paměti poslouží i těm nejnáročnějším.

Z hlediska výbavy není nač si stěžovat. Naopak velkým plusem je přítomnost BT ve verzi 2.0 a WiFi karty s podporou 5GHz pásma. Nepřehlédnutelný je taktéž VoIP Bluetooth telefonek. Chybět tak může akorát TV tuner. Jako zápor to však počítat nelze.

S cenou okolo 80 000 Kč včetně daně nejde o počítač pro každého. O to se ani Acer nesnažil. Naopak jde o reprezentativní laptop, po kterém bude pošilhávat každý, dokonce i majitelé exkluzivních notebooků Ferrari.

Acer TravelMate 8204WLMi

Procesor: Intel Centrino Duo (2x) 2.0GHz
RAM: 2GB DDR2 (dual channel)
Pevný disk: 120GB SATA 5400ot/min
Displej: 15,4" LCD (1680x1050)
Vypalovačka: DVD Supermulti
Grafická karta: ATI Radeon X1600 512MB
Rozhraní: WiFi a,b,g; BT 2.0; DVI-D; D-Sub; PCMCIA; USB 2.0; FireWire; ExpressCard; SmardCard; S-video; LAN; audio; ezDock replicator
Výdrž: 3,5 hod max
Operační systém: MS Windows XP Pro
Specialitky: Webkamerka 1,3MPx; BT VoIP telefon; zalomená klávesnice; uhlíkové tělo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků