Hlavní obsah
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg při středečním slyšení v americkém Kongresu. Foto: Reuters

Facebook denně smaže milion falešných profilů. Zuckerberg souhlasí s regulací sítí

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl minulý týden na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Zároveň připustil, že jeho firma hraje roli v polarizaci společnosti a že zpočátku pomalu reagovala na cílené dezinformační kampaně. V posledních letech se ale podle jeho přesvědčení výrazně zlepšila. Sofistikovanější jsou však i původci těchto kampaní.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg při středečním slyšení v americkém Kongresu. Foto: Reuters
Facebook denně smaže milion falešných profilů. Zuckerberg souhlasí s regulací sítí

Zuckerberg řekl, že jen v poslední době Facebook odhalil na 50 koordinovaných dezinformačních kampaní, například z Ruska, Ukrajiny nebo Íránu. Od roku 2016, kdy se hlasovalo o brexitu a také novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, což doprovázela řada podobných kampaní, se podle něj Facebook, který tehdy "byl pomalý", této oblasti věnuje mnohem více.

"Každý den smažeme přes milion falešných účtů. Většina falešných účtů zmizí do několika minut poté, co jsou vytvořeny," poznamenal. Na obsah a bezpečnost nyní dohlíží 35.000 zaměstnanců; výdaje na tuto oblast jsou vyšší než tržby celé firmy v roce 2012, kdy šla na burzu. Reakce Facebooku se podle Zuckerberga zlepšila i díky pokrokům v umělé inteligenci. Postupně se podle něj ale mění i chování skupin, které dezinformace šíří. Učí se prý lépe maskovat své stopy.

Pětatřicetiletý podnikatel se vyslovil pro částečnou regulaci obsahu sociálních sítí ze strany států. Měla by se podle něj týkat voleb, soukromí uživatelů, přenosnosti dat a moderace obsahu. Zároveň je ale proti tomu, aby byly sociální sítě zodpovědné za veškerý obsah, který se na nich objeví. Vzhledem ke každodennímu počtu příspěvků na Facebooku je prověřování každého z nich nereálné, upozornil.

"Hrajeme roli v polarizaci (společnosti)," připustil Zuckerberg, podle něhož ale za tento trend ale nelze svalovat vinu výhradně na sociální sítě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků