Hlavní obsah
Logo Twitteru na burze v New Yorku. Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů z Íránu a Ruska

Společnost Facebook smazala více než 650 stránek, skupin a účtů na sociálních sítích Facebook a Instagram kvůli „koordinovanému neautentickému chování“. Aktivita spojená s některými smazanými stránkami a účty vycházela z Íránu či byla napojená na ruské vojenské tajné služby, napsala společnost Facebook. Smazání více než 280 účtů napojených na Írán oznámil také Twitter.

Logo Twitteru na burze v New Yorku. Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP
Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů z Íránu a Ruska

„Zakazujeme takový druh chování, neboť chceme, aby lidé mohli důvěřovat spojením, která činí na Facebooku,“ uvedla společnost na blogu. „Nadále pokračujeme ve vyšetřování a to, co víme, jsme sdělili vládám USA a Spojeného království,“ dodal Facebook.

Terčem dezinformací vycházejících ze smazaných účtů a stránek byly podle společnosti uživatelé sociálních sítí ve Spojených státech, Velké Británii, v Latinské Americe a na Blízkém východě.

Napojení některých účtů na íránská státní média se podle Facebooku podařilo prokázat z veřejně dostupných zdrojů, napojení na ruské tajné služby díky informacím amerických zpravodajských služeb.

Široký záběr účtů 

Stránky, skupiny a účty napojené na Írán šířily podle společnosti propagandu proti Saúdské Arábii, Izraeli a ve prospěch Palestinců.

Podle firmy FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a která dala sociálním sítím Facebook a Twitter tip na falešné účty, aktivita smazaných účtů zřejmě nebyla namířená na ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v USA. Měla podle ní totiž mnohem širší záběr.

Facebook letos čelil silné kritice za nedostatečnou ochranu citlivých dat svých uživatelů či právě kvůli dezinformačním či manipulačním kampaním probíhajícím na jeho síti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků