Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

EK navrhla vytvoření kodexu pro nakládání s dezinformacemi

Evropská komise ve čtvrtek v rámci boje proti falešným zprávám na internetu navrhla vytvoření unijního kodexu pro nakládání s dezinformacemi. Chce také podpořit vznik evropské sítě nezávislých ověřovatelů zpráv a podniknout kroky, které mají povzbudit kvalitní žurnalistiku a šířit mediální gramotnost. Své návrhy komise tento týden představila v Bruselu.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
EK navrhla vytvoření kodexu pro nakládání s dezinformacemi

"Dezinformace jako nástroj ovlivňování politiky nejsou žádnou novinkou," uvedl eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip. Nové technologie, především ty digitální, ale podle něj rozšířily dosah dezinformací skrze on-line prostředí, což může ohrozit demokracii i společnost v Evropě.

Komise rovněž vyzvala všechny zúčastněné, zejména internetové platformy a sociální sítě, aby jednali podle zmíněného akčního plánu zaměřeného na společný evropský přístup. "Budeme pozorně monitorovat pokrok, a pokud se ukáže, že výsledky jsou neuspokojivé, do prosince navrhneme další kroky, včetně opatření regulačního charakteru," uvedla komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Hotovo bude nejpozději v červenci

Kodex nakládání s dezinformacemi by podle EK měly on-line platformy vytvořit do července. Jeho cílem má být mimo jiné zajištění transparentnosti sponzorovaného obsahu, především politické reklamy, a omezení možnosti takovou reklamu zacílit na konkrétní uživatele. Kodex má taky pomoci transparentněji informovat o fungování algoritmů, umožnit jejich ověření třetí stranou a ulehčit uživatelům objevovat různé zdroje informací. Jeho smyslem má být rovněž zavádění kroků pro identifikaci a odstraňování falešných účtů.

Navrhovaná nezávislá evropská síť ověřovatelů informací by si podle EK měla stanovit jednotnou pracovní metodu, sdílet informace o osvědčených postupech a usilovat o co nejvyšší počet oprav chybných faktů ve zprávách v celé unii.

Komise chce rovněž podpořit zvyšování mediální gramotnosti, a tím i kritický přístup k internetovému obsahu. Například školy mají v tomto směru dostat vzdělávací materiály.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků