Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP

Data uživatelů Facebooku zneužila další firma

Britská společnost Cambridge Analytica není jediným podnikem, který zneužil data uživatelů Facebooku. Další takovou firmou je CubeYou, která měla data sbírat pro „neziskový akademický výzkum“. Ve skutečnosti je však nabízela nejrůznějším obchodníkům. Na celý případ upozornil zpravodajský server CNBC.

Ilustrační foto Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP
Data uživatelů Facebooku zneužila další firma

Serveru se podařilo rozklíčovat, jak přesně CubeYou pracuje a jak sbírá data o uživatelích prostřednictvím nejrůznějších kvízů na Facebooku.

Redaktoři serveru na celý případ upozornili vedení sociální sítě, které okamžitě zablokovalo společnosti CubeYou přístup. Kolik uživatelských účtů bylo tímto podnikem zneužito, není v tuto chvíli jasné.

Jde jen o špičku ledovce

Server CNBC upozornil, že případ okolo CubeYou je pouhou špičkou ledovce. Ve skutečnosti působí na Facebooku daleko více společností, které zneužívají uživatelská data k marketingovým účelům.

„Celá kauza ukazuje, že Facebook nemá nad svou vlastní sociální sítí velkou kontrolu. Dokazuje to případ CubeYou, kdy tato společnost mohla nesprávně označit účel kvízu a Facebook jí v tom nijak nezabránil,“ uvedli redaktoři serveru CNBC.

Zástupci Facebooku nicméně namítli, že správnost označení kvízů není možné v praxi kontrolovat. I tak se sociální síť rozhodla okamžitě vypnout všechny aplikace využívané firmou CubeYou, a to až do skončení interního šetření.

Vítězné tažení na Bílý dům 

Celý případ se velmi podobá kauze okolo společnosti Cambridge Analytica, která vypukla v polovině března. Tehdy se pracovníci podniku přiznali, že vysáli data ze zhruba 50 miliónů uživatelských účtů. Představitelé sociální sítě ale nakonec přiznali, že jich bylo až 87 miliónů. [celá zpráva]

Cambridge Analytica využila data při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta. Společnost měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování.

Ve čtvrtek Facebook oznámil, že údaje prakticky všech uživatelů ze stejnojmenné sociální sítě se mohly relativně snadno dostat do nepovolaných rukou. Bylo to dáno tím, že Facebook umožňoval prakticky od svého vzniku hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce byla ve středu zablokována. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků