Hlavní obsah

ČR má jedny z nejvyšších cen internetu mezi vyspělými státy

Operátoři v České republice si účtují jedny z nejvyšších cen za internetové připojení mezi vyspělými zeměmi. Podle nové statistiky OECD skončila ČR u připojení o rychlosti jeden Mbit/s jako pátá nejdražší země mezi 30 vyspělými státy, které organizace sdružuje, uvedl internetový ISDN server.

ČR má jedny z nejvyšších cen internetu mezi vyspělými státy

V Česku cena jednomegabitového připojení podle údajů z loňského října vychází po přepočtu podle parity kupní síly nejméně na 16 dolarů, tedy asi 330 korun měsíčně. V nejdražším Turecku cena začíná na 81 dolarech, v Řecku na 37,5 dolarů a v Mexiku na 34 dolarů.

Naopak v Japonsku jsou ceny od 22 centů, ve Švédsku 35 centů a v Koreji 42 centů. Nejvyšší ceny v Japonsku a ve Švédsku však mohou dosáhnout 78, respektive 97,5 dolaru. V ČR vychází maximum na 76 dolarů.

Podle tuzemských operátorů žebříček neodráží současný stav v Česku, protože na začátku letošního roku došlo výraznému navýšení rychlostí za nezměněnou cenu. Základní rychlosti vzrostly až na čtyřnásobek a nyní u většiny služeb začínají na dvou Mbit/s.

Při porovnání všech nabídek na trhu ČR skončila na 21. místě s cenovým rozpětím od 32,44 dolarů, tedy asi 665 korun, po 372 dolarů, tedy 7600 korun. Nejlevnější jsou Švédsko, Dánsko a Švýcarsko s cenami mezi 10,8 a 10,5 dolary.

Nejrozšířenější technologií pro vysokorychlostní internet je v tuzemsku ADSL s více než půl miliónem uživatelů, kabelový internet využívá kolem 300 000 zákazníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků