Hlavní obsah
Foto: Milan Haluška

Co umí vaše PC 08/2004 - MS Word: Vložte text bez psaní!

Potřebujete narychlo vytvořit dopis a nenapadá vás například vhodné oslovení? I na to Word myslí a nabízí funkci, která je vhodná nejen pro úředníky...

Foto: Milan Haluška
Co umí vaše PC 08/2004 - MS Word: Vložte text bez psaní!

V dnešním díle našeho seriálu si povíme něco o funkci Automatický text, kterou nabízí textový editor MS Word. Řekl bych, že tato funkce je opět jedna z těch, kterou moc lidí nezná nebo nepoužívá, ačkoliv může být velmi užitečná.

Kde to naleznu a jak to mohu používat?

V menu Vložit/Automatický text se vám zobrazí seznam kategorií, z nichž můžete začít vybírat vhodné Oslovení, Předmět zprávy či například samotný Závěr zprávy. Nicnémě tyto přednastavené možnosti nejsou to hlavní, co tato funkce nabízí.
Jde především o to, že si můžete vytvořit vlastní automatický text. Ten pak bude uložen v kategorii Normální.

Vložit text do dokumentu lze i pomocí klávesové zkratky!

Nejdříve zapněte funkci automatického dokončení (přejděte na položku Automatický text nabídky Vložit, klepněte na příkaz Automatický text a pak zaškrtněte políčko Nabízet položky automatického textu). Do dokumentu pak zadejte několik počátečních písmen názvu položky automatického textu. Jakmile se zobrazí úplná položka automatického textu, přijměte ji stisknutím klávesy ENTER nebo F3.

Pokud položka automatického textu obsahuje grafiku bez textu, přijměte ji stisknutím klávesy F3.

Chcete-li položku odmítnout, pokračujte v psaní.

Jak si vytvořím vlastní automatický text?

Váš automatický text může obsahovat nejen samotné znaky, ale i například obrázky či grafy, které pak jednoduše přes volbu výše uvedenou budete vkládat do dokumentů.
Stačí tedy, pokud si danou oblast pravým tlačítkem myši označíte a pomocí klávesové zkratky Alt+F3 uložíte, lze to i myší v menu pod položkou Automatický text zvolíte Nový.... Budete dotázání na název vašeho automatického textu, který když zadáte a odsouhlasíte, tak se vám uloží do kategorie Normální.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 55:
(farkas@egp.cz)

Prosím o radu jak vytvořit CD-ROM s uloženými soubory fotografií a prohlížečem fotografií tak, aby po vložení do CD mechaniky naběhl automaticky prohlížeč. Pokoušel jsem se vytvořit soubor Autorun.inf ale nefunguje to.
Děkuji
A.Farkaš
Praha 5

Vyjádření: Pan Petr Novák: "U CD v systemu musi byt zapnuto automaticke prehravani / spousteni/ Autorun potom musi fungovat /viz vzor/

[autorun]
open=autorun.exe
icon=laoFlag.ico
--

Autorun.exe = spousteny soubor
Icon = ikona CD zobrazena na pocitaci /nutno vytvorit v grafickem editoru, ulozit jako .BMP a nasledne prejmenovat na .ICO/ ".

Dobrý den,
mám Win XP Home a jsem sním celkem spokojena. Při zadání potřebného tématu do vyhledávače a kliknutí na HLEDEJ se mi oběvilo několik odkazů -to je v pořádku,ale při pokusu o otevření některých odk. se mi objevilo upozornění že nejde otevřít, protože ve svém prohlížeči nemám JavaScripty... Prosím jsem začátečnice, ale potřebuji otevřít ony odkazy..! Mohla bych poprosit o pomoc -jak a kde k JavaScriptům přijít a mít je brzo na místě kam patří,kde je si stáhnout a kam nainstalovat..,informace PROSÍM "po lopatě". Doufám že mi někdo hodný pomůže...
Snad můžu poděkovat předem.

Vyjádření: Pan Petr Novák: "Adresa java.com - Zdarma download". Pan Martin Černý: "Asi Vás potěším, není potřeba nic instalovat ani stahovat, stačí, když si v Internet Exploreru (IE) zapnete (povolíte) skriptování v uvedeném JavaScriptu. Tak tedy : IE Nástroje Možnosti Internetu Zabezpečení Vlastní úroveň Skriptování a tam všechno povolte. Je taky možno jednoduše snížit Úroveň zabezpečení celé zóny, čimž dosáhneme toho samého, ovšem nedoporučuji z důvodu ochrany systému před spyware apod.
Pokud toto nebude fungovat, zapněte v Možnostech Internetu Upřesnit Microsoft VM Kompilátor Java JIT zapnut. Pokud nezabere ani jedno, tak fakt nevím :-))
Zdraví
Bohaatstvo". Pan Mirek Vrla: "Kliknete na tento odkaz:http://www.java.com/en/download/installed.jsp a zde se vam zacne automaticky stahovat java software pro vas pocitac.Jeste je zde moznost manualniho stazeni a instalace a to na http://www.java.com/en/download/manual.jsp a zde kliknout na odkaz download u Windows instalation...".

Dotaz 57:
(siri@email.cz)

Ahoj,

potřeboval bych poradit s ovladačem grafické karty. Nainstaloval jsem na počítač (PIII 533, 256MB RAM) Windows XP Prof. a od té doby se systém cca do 5 minut po nastartování sám restartuje s nahlášením závažné chyby týkající se graf. karty S3 Savage 4 (8MB). V nastavení karty je ale uvedeno, že ovladač (Microsoft)pracuje správně. Firma S3 Graphics ovladače na Win XP již na svých stránkách k této kartě nenabízí. Zkoušel jsem stáhnout jiné ovladače z Internetu, ale po spuštění se objeví hláška, že instalaci nelze dokončit a ať se podívám do souboru 3setuplog.txt, ze kterého toho ale moc nevyčtu a soubory ovladačů se nerozbalí, tak abych je mohl aktualizovat ručně. Je to problém těch ovladačů nebo nějaké nastavení systému Existuje nějaké jiné řešení.

Díky moc za radu.

Zbyněk Sirotek

Vyjádření: Určitě se bude jednat o problém ovladačů, nebo poškození grafické karty. Bylo by dobré kontaktovat S3, aby dodala nejnovější ovladač, co ke kartě dala. Popřípadě doporučuji kontaktovat Microsoft - tato karta by měla být totiž standardně podporována systémem Windows XP.

Dotazy k vyjádření

Vazeni,
prosim o radu. Mam notebook Compaq Armada s operacni system Microsoft Windows Millennium Edition.

Vzhledem k tomu, ze cinnost pocitace se mi zdala pomala, chtel jsem udelat defragmentaci disku. Provedl jsem to standartni cestou, ale cca po 4 % mi byla hlasena chyba ID c. DEFRAG004. "Jednotku nelze defragmentovat,protože obsahuje chyby.Jednotku opravte klepnutim na tlacitko ScanDisk a znovu spustte defragmentaci. Další informace o programu ScanDisk ziskate klepnutim na tlacitko Napoveda. Klepnutim na tlacitko OK zavrete toto okno."
Provedl jsem co mi bylo doporuceno - Scan Disk, ale tato chyba se pri defragmentaci opet objevila.
Prosim o radu, jakym zpusobem mohu tuto chybu odstranit a nasledne defragmentovat disk.
Dekuji Nagy

Dobrý den,

prosím o zodpovězení/zařazení následujícího dotazu ve Vaší poradně

Nemůžu se dopátrat, jakým způsobem je možné ve Windows XP vypnout monitor z příkazové řádky? Zcela určitě to programově jde - je to součástí několika utilit, ale ve všech je to nějak 'zabudované'. Víte o nějakém příkazu nebo programu, který by šel vyvolat stiskem programovatelné klávesy?
Děkuji.

Co je "automatický text"?

Automatický text je úložiště textu nebo grafických objektů, které chcete znovu použít. Může to být například standardní věta ze smluv nebo dlouhý distribuční seznam. Vybraný text nebo grafický objekt je zaznamenán jako položka automatického textu a je mu přiřazen jedinečný název.

Dobrý den.
Prosím o radu. PC mi nespouští žádný autorun, ani na datovém ani na hudebním disku.
K datovému disku se musím proklikat přes total com., k hudebnímu disku spuštěním přehrávače cd z win 2000 (sám pak začne přehrávat).
Deska s N-Force2, HD serial-ATA, DVD/CD ROM TEAC 16x/48x (původní firmware), WIN 2000.
Děkuji.
Zdeněk

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků