Hlavní obsah
Nová dálnice v Hradci Králové Foto: Mapy.cz

Česká republika jako na dlani. Mapy.cz nasadily nové letecké snímky

Tuzemští i zahraniční uživatelé si mohou prohlédnout celou Českou republiku na nových leteckých snímcích, které jsou od čtvrtka dostupné na serveru Mapy.cz. Z ptačí perspektivy je možné prohlížet krásy Česka na více než 82 tisících snímcích.

Nová dálnice v Hradci Králové Foto: Mapy.cz
Česká republika jako na dlani. Mapy.cz nasadily nové letecké snímky

„Nejoblíbenější česká turistická aplikace Mapy.cz společnosti Seznam.cz dnes po roce opět přidala nové letecké snímky jedné třetiny České republiky. Z ptačí perspektivy si lidé mohou prohlížet záběry Vysočiny, celého Jihočeského a Pardubického kraje i části Královéhradeckého regionu, a to jak v mobilu, tak i v tabletu nebo na stolním počítači,“ uvedla Petra Dvořáková, PR specialistka společnosti Seznam.cz.

Ta zdůraznila, že mapová vrstva je obohacena o 82 132 nově pořízených snímků, které pokrývají území o rozloze 25 200 kilometrů čtverečních. Ortofoto, jak se letecké snímky nazývají, byly pořízeny v období od května do října loňského roku a jejich celková velikost činí 1,3 TB.

Mapy.cz aktualizovaly letecké snímky jedné třetiny ČR.

Foto: Mapy.cz

Realizace probíhala ve vegetačním období, kdy mají stromy listy a zároveň je slunce dostatečně vysoko, aby objekty nebyly schovány ve stínu. „Každý rok obnovíme zhruba třetinu snímků. Fotili jsme od jara do podzimu, kdy nám počasí přálo. Pořízení záběrů z letadla totiž vyžaduje nebe bez mraků a naprostou viditelnost. Vždy se soustředíme na jednu oblast, kterou dokážeme pokrýt v dostatečné kvalitě, aby byly snímky co nejostřejší a měly nejvyšší kontrast,“ řekl Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Naplánovat výlet si tak lidé mohou díky aktualizované letecké mapě doslova na vlastní oči. Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech, kde lze sledovat například průběh výstavby nových budov.

„Ověřit si rok pořízení daného snímku lze přímo v letecké mapě v levém dolním rohu. Novou mapovou vrstvu dlouhodobě vytváříme společně s firmou TopGis, která nám snímky pořídí, následná postprodukce a finální podoba ortofoto je na týmu Mapy.cz,“ konstatoval Faifer.

Prohlédnout si detailní letecké snímky i vyzkoušet nejpodrobnější turistické mapy celé České republiky můžete na serveru Mapy.cz.

Proměna letiště v Pardubicích

Foto: Mapy.cz

Co nabízí Mapy.cz

Služba Mapy.cz svým uživatelům umožňuje vyhledat atraktivní místa v okolí, poskytuje tipy na zajímavé výlety, ať už pěšky, na kole, nebo autem. Samozřejmostí je i doporučování nejbližších restaurací, hotelů nebo zastávek městské hromadné dopravy.

V letošním roce se Mapy.cz zapojily do projektu Lví stopa, jehož cílem je pomocí zaznamenaných úseků odjetých na kole vykreslit český státní symbol (dvouocasého lva) do mapového podkladu. Mapy.cz prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu denně využije 750 tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků