Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Čerpat dotace na vysokorychlostní internet Česko stihne, věří Hospodářská komora

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vedené Janem Mládkem (ČSSD) pracuje aktuálně už na deváté verzi Národního plánu rozvoje sítí nové generace. Přestože se předchozích osm znění nepovedlo, jeden z dříve nejhlasitějších kritiků – Hospodářská komora – nyní věří, že to tentokrát dopadne dobře. V sázce je čerpání 14miliardové injekce z Bruselu na rozvoj rychlého internetu.

Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz
Čerpat dotace na vysokorychlostní internet Česko stihne, věří Hospodářská komora

Ještě v únoru, kdy MPO předložilo osmou verzi plánu, zaznívaly přitom z Hospodářské komory kritické hlasy. Plán vykazoval četné nedostatky, a tudíž nemohl být schválen. [celá zpráva]

Ministerstvo tak začalo po únoru pracovat na devátém znění, na kterém již spolupracuje s Hospodářskou komorou a poskytovateli internetu a které by konečně mohlo být finální. „Ministerstvo odvedlo hodně práce. Pokud ve své práci nepoleví, stihneme dotace čerpat,“ uvedla na dotaz Novinek Hana Továrková, členka představenstva Hospodářské komory ČR a předsedkyně Sekce IT a telekomunikací.

Problém podle ní nepředstavuje ani to, pokud by byl skutečně posunut termín finalizace Národního plánu rozvoje sítí nové generace z června až na podzim, na což ve čtvrtek upozornil vládní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza. [celá zpráva]

„Posunutí termínu vítáme. Tato práce se zkrátka nemůže uspěchat,“ doplnila Továrková.

Plán musí být schválen do konce roku

Podobný postoj jako Hospodářská komora má i sdružení ISP Alliance. Právě to přitom v minulosti také upozorňovalo, že čerpání dotací je ohroženo. [celá zpráva]

„Národní plán nemůže splnit podmínky pro čerpání Evropských dotací, pokud nebudou hotové všechny analýzy. Kromě vyhodnocení mapování infrastruktury, které určí místa vhodná pro intervenci z veřejných prostředků, je nutné provést ekonomické analýzy a nastavit program čerpání veřejných prostředků tak, aby se výzev pro výstavbu mohli zúčastnit i další relevantní příjemci z řad regionálních operátorů,“ řekl Novinkám ředitel sdružení ISP Alliance Jakub Rejzek.

Sdružení zaštiťuje lokální poskytovatele připojení dohromady se 400 000 zákazníky.

Plán rozvoje vysokorychlostních sítí musí vláda schválit do konce roku, jinak Česko přijde o injekci z Bruselu ve výši 14 miliard.

Rozvoj vysokorychlostního internetu
Celý projekt budování sítí vysokorychlostního internetu má hodnotu 30 miliard korun, z toho 14 miliard tvoří právě dotace od Evropské unie.
Podle připravovaného plánu rozvoje vysokorychlostního internetu v tuzemsku by měly všechny české domácnosti dosáhnout na připojení k internetu alespoň rychlostí 30 Mb/s, přičemž polovina by měla mít možnost připojení dokonce až na 100 Mb/s. To zní ale v současných podmínkách jako utopie.
Jak ukazuje měření společnosti Seznam.cz z loňského roku, 80 procent české populace má maximální rychlost internetového připojení do 10 Mb/s. Řada domácností totiž rychlejší připojení vůbec přijímat nemůže.
Nejvíce pomalých přípojek je podle měření v Pardubickém kraji (65 procent všech připojení s maximální rychlostí do 5 Mb/s), dále pak na Liberecku a Královéhradecku. Rychlostí nižší než 5 Mb/s se připojuje ale například i bezmála 60 procent Pražanů. Naopak internet rychlejší než 30 Mb/s má pouze 2,8 procenta domácností v hlavním městě.
Projekt rozvoje vysokorychlostního internetu má směřovat primárně tam, kde nefunguje trh – tedy tam, kde se nevyplatí poskytovatelům budovat infrastrukturu. Jde jak o kabelové připojení, tak bezdrátové. Zlepšení připojení by se mělo dotknout zhruba 3,5 miliónu míst v Česku, a to nejen domácností, ale také veřejných institucí a firem.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků