Hlavní obsah

Apple narostl zisk o 92%, analytiky však zklamal

Americký výrobce počítačů Apple Computer hospodařil v prvním čtvrtletí roku 2005 s rekordním čistým ziskem 565 miliónů dolarů (13,5 mld Kč). Proti stejnému loňskému období to je nárůst o 91,5 procenta. Do budoucna však podnik počítá se slabším zvyšováním tržeb, než očekávali analytici, akcie firmy proto poklesly.

Apple narostl zisk o 92%, analytiky však zklamal

Za přibližně dvojnásobným ziskem stojí prodej hudebních přehrávačů iPod, který pomohl zvýšit celkové tržby firmy o 65 procent na 5,75 miliardy dolarů (138 mld. korun). Apple tak v prvním čtvrtletí roku 2005 prodal kolem 14 miliónů iPodů, což je asi třikrát více než před rokem.

U iPodů si Apple drží ziskovou marži nad 20 procenty. Podle analytiků by se však firma neměla soustředit jen na prodej hudebních přehrávačů iPod, do budoucna je to totiž velice nebezpečné, dodali odborníci z Wall Street.

Útěk Applu od IBM k Intelu

Počátkem letošního roku začal Apple používat procesory společnosti Intel namísto IBM, od níž je odebíral v minulosti. [celá zpráva] Firma v lednu uvedla, že v současnosti pozoruje nižší odbyt počítačů. Údajně je to zapříčiněno tím, že její zákazníci čekají na přístroje vybavené čipy Intel.

V tomto čtvrtletí plánuje Apple tržby ve výši 4,3 miliardy dolarů a zisk na akcii 42 centů. Analytici však očekávali tržby přes 4,8 miliardy dolarů a zisk na akcii 51 centů.

Akcie Applu, které zakončily středeční obchodování kurzem 82,49 dolarů, tak po zveřejnění výsledků začaly oslabovat. Nakonec část ztrát smazaly a končily na 79,98 dolarech. Od začátku roku se jejich kurz zvýšil asi o 15 procent, za poslední rok se však více než zdvojnásobil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků