Hlavní obsah
Router TP-LINK TD-W8901GB obsahuje bezpečnostní chybu, kterou mohou útočníci zneužít. Foto: archív výrobce

V Česku jsou tisíce ohrožených routerů. Útok si vyžádal další oběť

V České republice byl zaznamenán již druhý útok na počítačový router - bránu do světa internetu. Kyberzločinci stejně jako v prvním případě využili zranitelnosti známé jako „rom-0“. Případem se již zabývá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který zároveň před hrozbou opět varoval. Podle dosavadních odhadů je v Česku na 5000 takto ohrožených routerů.

Router TP-LINK TD-W8901GB obsahuje bezpečnostní chybu, kterou mohou útočníci zneužít. Foto: archív výrobce
V Česku jsou tisíce ohrožených routerů. Útok si vyžádal další oběť

„CSIRT.CZ dostal zprávu od uživatele, jehož router byl aktuálně napaden, pravděpodobně kvůli zranitelnosti ‚rom-0‘,“ uvedl bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

„Pokud se vám v počítači objeví hláška z obrázku níže, stal se Váš router obětí tohoto útoku. Na odkaz v žádném případě neklikejte. Vede ke stažení spustitelného souboru, který dle analýzy z virustotal.com obsahuje škodlivý software,“ konstatoval Bašta.

Pokud se router napaden, snaží se kyberzločinci pomocí takovéto hlášky propašovat škodlivý kód do počítače.

Foto: CSIRT

Již dříve se ukázalo, že touto zranitelností nazývanou „rom-0“ trpí například router TP-LINK TD-W8901GB. Výrobců, kterých se chyba týká, je ale daleko více. [celá zpráva]

Otestovat bezpečnost routeru je možné na webu rom-0.cz. Na zmiňovaných stránkách stačí kliknout na tlačítko Test, vše ostatní běží automaticky. Během necelé minuty pak program vyhodnotí, zda router mohou zneužít kyberzločinci.

Na webu rom-0.cz stačí kliknout na tlačítko Test, vše ostatní běží automaticky.

Foto: Novinky

Všichni lidé, kteří používají síťové prvky s touto chybou, jsou v ohrožení. Pokud se útočník dostane k administračnímu rozhraní jejich routeru, může snadno přesměrovat adresy. A přesně to v posledních týdnech kyberzločinci dělají. Místo serverů Seznam.cz nebo Google.com se poškozeným zobrazí hláška o nutnosti instalace flash playeru. Místo té se ale do PC stáhne virus.

Jak správně nastavit router a bránit se tak případným útokům kyberzločinců, naleznete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

PŘEHLEDNĚ: Jak probíhá útok na router?
1. Internetem se šíří virus, který cílí na routery. Napadnout tyto brány do světa internetu může buď přímo při procházení zavirovaných webů, nebo prostřednictvím některého počítače v dané síti, který je již zavirován.
2. Ve chvíli, kdy se virus zabydlí v routeru, dokáže zcela zablokovat internetové připojení na všech počítačích, a to i chytrých mobilech a tabletech, zapojených v síti.
3. U většiny doposud zaznamenaných útoků virus začal následně zobrazovat výzvu k instalaci aktualizace flash playeru. Snaží se tak vzbudit dojem, že stránky nejdou spustit právě kvůli neaktuálnosti pluginů.
4. Výzva se zobrazovala i v případech, kdy byly do adresního řádku zadány regulérní weby, které ve skutečnosti k zobrazování obsahu flash player nepotřebují – například Seznam.cz nebo Google.com.
5. Místo aktualizace si lidé stáhnou do počítače virus. Zobrazování hlášek i na regulérních webech je možné právě kvůli tomu, že kyberzločinci ovládají přímo samotný router. Ve skutečnosti tedy žádné ze zadaných serverů vir neobsahují.
6. I když antiviry z napadeného počítače virus odstraní, stále nemají uživatelé vyhráno. Zdroj dalších hrozeb se totiž ukrývá přímo v samotném routeru. A k němu nemá drtivá většina bezpečnostních aplikací vůbec žádný přístup.
7. Řešením je uvést router do továrního nastavení. Jak na to, to se lidé dozvědí z návodů dodávaných k zařízení. Pokud si nejsou uživatelé jisti, jak správně router nastavit, je vhodné tuto činnost přenechat odborníkovi.
8. Není vyloučeno, že chování viru útočníci upraví. Tím, že se nachází přímo v routerech, může totiž i přesměrovávat stránky na podvodné weby. V takovém případě pak kyberzločinci mohou získat přístup ke všem on-line účtům.
9. Pokud pozorujete ve své síti podobné problémy, můžete zjistit velmi snadno pomocí chytrého telefonu, zda je router zavirován. Místo WiFi se stačí připojit k webu prostřednictvím mobilního připojení. Pokud se výzva k instalaci aktualizace nezobrazí, je router zavirován.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků