Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: sxc.hu

Na tuto otázku není možné nalézt přesnou odpověď, protože se jejich počet každým dnem mění. Na celém světě jsou jich řádově stovky pro uživatele nejrůznějších zájmů a národností. V České republice, kde existuje i několik ryze českých sociálních sítí, má stejně jako ve většině zemí světa nejvíce uživatelů Facebook.

ilustrační foto Foto: sxc.hu
Kolik je vlastně sociálních sítí?

V České republice jich je něco kolem 3,8 milionů, čímž se řadíme na 43. místo v počtu uživatelů na světě. Tento počet znamená, že víc než polovina lidí, kteří pravidelně používají internet, mají i svůj profil na síti Marka Zuckerberga.

Druhou nejrozšířenější sociální sítí je Twitter, mikroblogovací služba s půlmiliardou přihlášených účtů. Zatímco v západní Evropě nebo v Americe je oblíbená mezi teenagery, kteří jejím prostřednictvím sledují své oblíbené zpěváky a herce, v Česku jí používají řádově desítky tisíc uživatelů z řad novinářů nebo odborníků na počítače a marketing.

Světovou trojku je pak Qzone. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Pokud nejste z Číny, není se čemu divit. Tato sociální síť vznikla už v roce 2005 a v současnosti ji používají stovky milionů Číňanů. Pokud neumíte čínsky a nemáte v nejlidnatější zemi světa žádné přátele, pravděpodobně nemáte ani důvod ji využívat. Stejně jako ruskou obdobu Facebooku Vkontaktě nebo Orkut, internetovou službu, která je populární v Brazílii a Indii.

Další globálně úspěšnou sociální sítí vedle výše uvedených je Google+. Počet jejich uživatelů se blíží půl miliardě, v úspěšnosti měřené časem, který na ní uživatelé stráví, ovšem za svými konkurenty zaostává. Aktivních uživatelů v ČR je zhruba 100 tisíc a zaměření české Google+ populace se blíží okruhu uživatelů Twitteru. V době, kdy se trh sociálních sítí po boomu v posledních letech začíná stabilizovat, lze očekávat spíše pozvolný růst díky kompatibilitě s ostatními službami Google.

V závodě, ve kterém existuje celá řada úspěšných projektů, ale existují i poražení. Jedním z nich je sociální síť Ping od Apple zaměřená na hudbu, jejíž provoz byl kvůli nízkému zájmu ze strany uživatelů zastaven v září 2012. Nejlépe na tom není ani průkopník celosvětového fenoménu sociálních sítí Myspace, který svůj boj se současnou světovou jedničkou nejspíš nadobro prohrál už v roce 2009.

Určitě stojí za to zvážit, zda ke svému portfoliu používaných sociálních sítí přidat třeba Pinterest, Foursquare, LinkedIn nebo Instagram. Rozhodně byste ale i při všech funkcích, možnostech spojení a sdílení, které tyto sítě nabízejí, neměli zapomínat na reálný svět. A ten se nachází mimo váš počítač nebo mobilní telefon. Nakonec, ještě před nějakými pěti lety jsme dokázali přežít i bez nich.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků