Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Hackeři napadli plzeňské gymnázium, za odšifrování dat chtěli milión v bitcoinech

Neznámí hackeři napadli počítačový systém soukromého plzeňského Gymnázia Františka Křižíka. Nainstalovali do něj takzvaný ransomware, který ho zašifroval, a školu vydírali. Za odblokování chtěli šest bitcoinů, což odpovídá asi miliónu korun, potom cenu snížili na čtvrt bitcoinu. Škola ale nezaplatila. Případ vyšetřuje policie.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Hackeři napadli plzeňské gymnázium, za odšifrování dat chtěli milión v bitcoinech

Hackeři na školu zaútočili 13. dubna. „Jsou zápisy, přijímací zkoušky a maturitní písemky. V tu chvíli se škola ocitla odstřižená od všech svých dat, počítačové sítě, tiskáren i od možnosti kopírovat," citoval ředitelku gymnázia Šárku Chvalovou Český rozhlas Plzeň, který spolu s regionální Mladou frontou Dnes (MfD) případ popsal.

Škole útok zkomplikoval přijímací zkoušky či písemné maturity, zároveň přišla o účetnictví. Protože nemohla posílat povinné odvody a hlášení na finanční úřad, hrozí jí sankce. V prvních dnech gymnázium zachraňovaly soukromé počítače učitelů, což umožnilo částečné zajištění chodu školy, uvedl rozhlas.

Data zálohují

Chvalová MfD řekla, že škola zálohuje data každý den. I když byla zašifrovaná cesta k záloze, data zašifrovaná nebyla. „Takže jsme se k záloze i ke všem svým datům nakonec dostali, ale znamenalo to celý systém nastavit znovu,” uvedla.

Podle Jana Řepíka, který má ve škole na starost správu informačních technologií, se hackeři i přes zabezpečení dostali do systému přes službu, která umožňuje studentům přihlásit se k síti wi-fi po celé Evropě.

„Tato záležitost není cílená, ale je to záležitost technologická. Tam, kde najdou hackeři volno, se ho pokusí zneužít. Všem bych doporučoval, aby se na svoje zabezpečení sítě podívali, protože ransom viry jsou momentálně velmi populární,” řekl Řepík.

Případ vyšetřuje policie

Policie případ vyšetřuje jako pokus o vydírání a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Policejní mluvčí Veronika Hokrová uvedla, že policie se pokouší identifikovat hackery pomocí vysledování plateb bitcoinové peněženky.

S podobnými útoky se kriminalisté už setkali, od 1. května založila policie v kraji speciální oddělení analytiky a kybernetické kriminality.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků