"Kybernetické prostředí se mění v reálném čase, dosáhli jsme historického bodu obratu," komentovala novou strategii ministryně Kirstjen Nielsenová. "Je zřejmé, že ohrožení ze strany našich soupeřů jde na samou dřeň státu," dodala.

Pětatřicetistránkový dokument upozorňuje, že USA čelí stále širšímu rejstříku zločinců, kteří se snaží kybernetický prostor zneužít. Velkou hrozbou jsou podle amerického ministerstva "národní státy". I nestátní útočníci ale nabývají takových schopností, že se vyspělým národním státům vyrovnají.

20 miliard připojených zařízení

Do roku 2020 bude podle americké národní strategie připojeno k internetu 20 miliard zařízení. "Riziko vyvolané rostoucím počtem a rozmanitostí těchto zařízení je podstatné," varuje dokument. Vláda musí svou strategii promýšlet dál, než jen k ochraně konkrétních cílů. Spojené státy čelí systémovým rizikům, která postihují technologické giganty i domácnosti.

V roce 2015 se hackerům podařilo dostat se k osobním záznamům zhruba čtyř miliónů amerických státních zaměstnanců, celkem k datům 22 miliónů Američanů, uvádí ministerstvo. Americká policie musí v boji proti zločinu více přihlížet k takovým jevům, jako jsou šifrování komunikace, využívání anonymních sítí nebo existence kryptoměn.

K nejvíce ohroženým cílům ministerstvo pro vnitřní bezpečnost řadí finanční, energetické a komunikační systémy.