Úřady, a to i ty, které nespadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, by mohly NBÚ požádat o analýzu zabezpečení svých systémů, návrhy zlepšení či speciální školení. "Odborníci vytvoří týmy poskytující komplexní metodickou podporu konkrétním subjektům, které o ni požádají, což je nový úkol, který vláda úřadu uložila," uvedl Sobotka.

Na nově vytvořená místa by měli přijít specialisté na operační systémy, počítačové sítě, aplikace a mobilní komunikaci, odborní auditoři či pracovníci zaměření na právní úpravu kybernetické bezpečnosti.

Při plánovaném dělení NBÚ by měli noví zaměstnanci přejít do Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Nový úřad bude zakládat vládní zmocněnec pro tuto oblast Dušan Navrátil. Legislativní základ úřadu by měl položit pozměňovací návrh k novele o kybernetické bezpečnosti, o které budou poslanci hlasovat na dubnové schůzi.

Kybernetické centrum má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními hrozbami. Vyroste v části původních kasáren v Brně - Černých Polích. V budoucnu by mělo zaměstnat 400 lidí. Kybernetické útoky na kritickou či důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně.

Kabinet ve středu také vyslechl zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti Česka za loňský rok, informoval Sobotka.