Ukázka podvodné zprávy
FOTO: Koláž Novinky.cz s využitím České spořitelny
úterý 25. října 2016, 8:53
mif, Novinky
Na první pohled se může zdát, že žádosti o přeposlání potvrzovací SMS zprávy chodí od skutečných přátel. Ve skutečnosti však počítačoví piráti využívají napadené a podvodné účty na Facebooku. Za skutečné přátele se tedy pouze vydávají.
„Podvodník osloví klienta z profilu některého z jeho přátel, že má problém s telefonem. Následně klienta požádá, jestli si může nechat poslat autorizační SMS na jeho telefon s tím, aby mu ji klient pak přeposlal,“ varovali zástupci České spořitelny.
SMS zprávy nikomu nepřeposílat
Právě v tom je ale kámen úrazu. „Tato SMS však ve skutečnosti patří klientovi a jejím přeposláním umožní podvodníkovi autorizovat platby ze svého vlastního účtu. Skutečný majitel profilu, kterým podvodník klienta osloví, o podvodu pravděpodobně vůbec netuší,“ stojí v prohlášení banky.
Na podobné žádosti by uživatelé neměli vůbec reagovat. „Nikdy nikomu nepřeposílejte autorizační SMS kódy. Pokud jste to už ale udělali, doporučujeme vám okamžitě kontaktovat naši bezplatnou informační linku 800 207 207,“ podotkli zástupci spořitelny.
Není vyloučeno, že podvodníci se podobným způsobem budou snažit napálit také uživatele jiných finančních institucí, případně budou podobný styl útoků zkoušet také přes jiné komunikační kanály. Obezřetnost je tak namístě.
Pasti na Facebooku
Na Facebook se počítačoví piráti zaměřují celkem často. Před časem například pod hlavičkou České spořitelny lákali na nabídky, ve kterých slibovali za použití nové verze internetového bankovnictví finanční bonus ve výši 1000 Kč. [celá zpráva]
Podvodná nabídka na Facebooku
FOTO: repro Facebook
Ve skutečnosti samozřejmě o žádnou novou verzi internetového bankovnictví nejde. Kyberzločinci se pouze touto nabídkou na sociální síti snaží vylákat z důvěřivců jejich přihlašovací údaje. Poté jsou jen krůček od toho, aby lidem vybílili účet nebo si prostřednictvím něj sjednali nějakou půjčku.
V podstatě jim stačí propašovat na chytrý telefon virus, prostřednictvím kterého budou schopni odchytávat potvrzovací SMS zprávy. Nezvaných návštěvníků s touto schopností kolují internetem desítky, riziko nakažení tedy není vůbec nepravděpodobné.
Případně jim stačí o potvrzovací zprávu požádat z jiného napadeného počítače, jak bylo popsáno už v úvodu tohoto článku.
Internet a PC
Zájem o kryptoměny vadne. Objem obchodování klesl proti loňsku o polovinu
Popularita kybernetických měn, jako jsou například nejznámější bitcoiny, neustále klesá. Počet transakcí – tedy prodeje a nákupy virtuálních...
Hra Fortnite je zlatý důl, tvůrcům vydělala stovky miliónů Video
Letošní rok už přinesl první herní hit, zájem o titul Fortnite Battle Royale je totiž rekordní. Tvůrci mají rozhodně co oslavovat,...
Nezvané návštěvníky odradí mobilní aplikace. Na závěs promítne muže
Se zajímavým nápadem, jak ochránit osamocené ženy, přišli softwaroví vývojáři z Japonska. Pracují na speciální aplikaci, která s pomocí...
Mladík dostal dva roky za kyberterorismus vůči USA
Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství 18letý Kane Gamble. Ještě jako nezletilý...