„Neznámý malware i nadále exponenciálně roste a vyvíjí se. Výzkumníci zjistili devítinásobné zvýšení počtu neznámého malwaru útočícího na organizace. Částečně je to i vina zaměstnanců, kteří každé čtyři sekundy stáhnou nový neznámý virus,“ uvedl David Řeháček, bezpečnostní odborník ze společnosti Check Point Software Technologies.

Podle něj bylo v uplynulém roce každý měsíc objeveno téměř 12 miliónů nových variant škodlivých kódů. Za poslední dva roky tak bylo objeveno více nezvaných návštěvníků než v celém předchozím desetiletí.

Hrozby pro mobilní zařízení

Alarmující je situace především u mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony a počítačové tablety. Na těchto platformách totiž bezpečnost zaostává za vývojem.

Riziko to představuje opět především pro organizace a společnosti. „Jeden z pěti zaměstnanců je příčinou narušení bezpečnosti podnikové sítě prostřednictvím mobilního malwaru nebo škodlivého wi-fi připojení,“ doplnil Řeháček.

Letos v létě se například ukázalo, že jsou kyberzločinci schopni ovládnout cizí smartphone na dálku. Nezvaného návštěvníka mohli na chytrý telefon propašovat kvůli chybě v ovladačích čipsetu od společnosti Qualcomm. Hrozba se tehdy týkala více než 900 miliónů mobilů. [celá zpráva]

Pozor na e-maily a multimédia

Nejčastěji přitom počítačoví piráti útočí především formou e-mailů, velmi populární jsou především nejrůznější phishingové podvody.

Propašovat nezvaného návštěvníka na cizí zařízení kyberzločinci zkoušejí také prostřednictvím multimédií. Například se důvěřivce snaží přesvědčit o tom, že pro sledování zvoleného videa potřebují nainstalovat nějaký plugin. Lidé si ale místo něj do svého stroje stáhnou virus.

 Desatero bezpečného internetu
1. 
Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.